Az önbíráskodás, súlyos testi sértés és adócsalás miatt négy és fél évre elítélt Tasnádi Péter szabadságvesztése háromnegyedének letelte után – tavaly tavasszal – a büntetés-végrehajtási intézet (bv) a férfi feltételes szabadságra bocsátására tett javaslatot a Fővárosi Bíróságon. A börtöniratok alapján a bíróság megállapította, hogy Tasnádinak a tárgyalás napján is érvényben lévő két fegyelmi fenyítése volt tiszteletlen magatartás és szabad levegőn tartózkodás rendjének megsértése miatt. A bv előterjesztésében kifejtette, hogy Tasnádi magatartásában ugyanakkor pozitív változás tapasztalható, a közösségi munkából aktívan kiveszi a részét, és jutalomban is részesült. Ezért őt feltételesen szabadon bocsátotta, de csak a másik, kétéves büntetésének letöltése után.
*
A végzés ellen az ügyészség fellebbezett, az indokokat a másodfokú bíróság alaposnak találta. Tavaly júniusban jogerősen mellőzte Tasnádi feltételes szabadlábra helyezését. A végzésben a bíróság rámutatott, hogy az elítélt többször megsértette a bv rendjét, s hivatkozott arra, hogy az elsőfokú tárgyalás idején is két, érvényben lévő fegyelmi büntetése volt. A bíróság szerint Tasnádi a büntetése alatt nem tanúsított kifogástalan magatartást, ezért az sem feltételezhető, hogy szabadulása után törvénytisztelő életmódot fog folytatni.
Hat hónap elteltével újra vizsgálták Tasnádi ügyét, s végül jogerősen december 22-én kapta meg a feltételes szabadságot. Ám azt csak akkor kezdheti meg, ha letöltötte a kétéves börtönbüntetését. Emellett a bíróság a próbára bocsátás idejére pártfogót rendelt ki az elítélt mellé.
A vállakozó kétéves szabadságvesztéséből öt hónapnyi letöltendő börtönidő van még hátra, tehát várhatóan májusban szabadulhat. Ám ha a bv-parancsnok erre a büntetésre is feltételes szabadlábra helyezést javasol a bíróságnak, akkor Tasnádi hamarabb is hazakerülhet.
Azonban további büntető- és polgári perek sorozata vár a vállalkozóra. Mint arról korábban beszámoltunk, az V–XIII. kerületi ügyészség tavaly nyáron adócsalás miatt emelt vádat Tasnádi ellen. Eszerint a vádlott az 1999. évi adóbevallásában nem szerepeltette mintegy 621 millió forintos jövedelmét, amely után 248,4 millió forintnyi személyi jövedelemadót nem fizetett be. A tárgyalást még nem tűzte ki a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Folyik a Tasnádi és volt felesége közti vagyonjogi per is. Az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága pénzmosás és feketemunkások alkalmazásának megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást Tasnádi ellen, a nyomozást azonban felfüggesztették. A rendőrség szerint a vállalkozó üzlettársával, a Kölnben perbe fogott Márai Péterrel alapított közös cégeken keresztül feketemunkásokat közvetítettek Németországba, akik után nem fizették ki a járulékokat. Az ebből befolyt mintegy 133 millió forintos illegális jövedelmet Tasnádi visszautalta Márainak, aki szintén visszaküldte a pénzt, amelyet így „mostak tisztára”. A rendőrség addig függesztette fel a nyomozást, míg le nem zárul a kölni per.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton