Víg szüretek

Móser Zoltán
2004. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig megdobban a szívem, ha Vitkovics Mihályról olvasok: úgy kellene ő közénk, mint sebre a tapasz. Ha vele kapcsolatos emlékre, valamilyen nyomra akadok, igyekszem megörökíteni. Ezért mentem Pomázra, hogy azt a kastélyt lefényképezzem, ahol sokszor megfordult. Az út előzménye Kerényi Ferencnek a reformkori Pest vármegye irodalmi életéről szóló érdekes könyve volt. Ott találtam egy adatra, s ebből megtudtam, Vitkovics Mihály sokszor időzött a Wattay famíliánál Pomázon, amikor is igyekezett hivatalos ügyvédi tevékenységét összekötni a kellemes időtöltéssel: „megjártam Pomázt, Csömört, Péczelt. Mindenütt vigan töltöttük a szüretet; mivel mindenütt a jó szivek fogadtak el” – írta egyik barátjának 1811. október 14-én.
A török időkben pusztává lett Pomáz 1662 óta volt Wattay-birtok: 1662-ben Wattay Pál és felesége, Buday Bolgár Bornemissza Anna hozományként kapta. (Az uradalom nagysága és jövedelmezősége szerint az ötödik volt Pest vármegyében.) Itt épült fel 1773-ban a családi kastély. Az 1800-as évek elején a pomázi birtokközpont udvarházának gazdája az a Wattay György, „aki a pesti triásznak Vitkovicsnál tartott egyik, 1811. májusi ülésén is részt vett, ott egy nyelvújítási kérdésben állást is foglalt (a »spiritus« magyarítására az »ihlet« szót javallotta). Hogy a Wattayak az úriszék ügyvédjéül a (szerb anyanyelvű) Vitkovicsot, a szerb ortodox püspökség jogászát foglalkoztatták, az a népesség nemzetiségi összetételét tekintve érthető. A szüreti időpont megválasztása sem pusztán a mulatozást szolgálta, hiszen az évente általában egy-két alkalommal megtartott úriszéket célszerű volt ekkortájt tartani.” (A földesúr és jobbágyai közti viták nagyrészt a szőlőművelésből származtak.)
Vitkovics ezt a szerbek lakta vidéket amúgy is szívesen járta: nemcsak anyja született Szentendrén, de ott élt húga is, Karolina, aki Lazar Radenkovics szentendrei szerb ortodox plébánoshoz ment feleségül. Pomázhoz pedig a szíve is húzta: életrajzírói szerint szerelmes volt Sofija Belgradiba, a pomázi inspektor leányába.
Az említett Pál dédunokája volt Wattay Borbála, aki Királyfalvi Róth Tamás Zólyom vármegyei nemeshez ment férjhez. Egyetlen leányuk, Johanna (Janka) gróf Teleki Józsefnek lett a hitvese. A pomázi kastélyba, illetve a Wattay család birtokára így kerültek a Telekiek. A család a XIX. század második felében rendbe hozatta a kastélyt, átalakíttatta, így nyerte el mai barokk formáját.
A Teleki-kastély ma is áll: itt található a zeneiskola. Téli csöndben és hidegben kerestem föl, amikor nyoma sem volt a vidám ősznek, s így víg szüreti emlékeket sem idézett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.