Vitákat okoz az EU-adó ötlete a nyugati közösség befolyásos tagállamaiban. Nagy-Britannia – elsősorban az ír érdekek miatt – már hónapok óta tiltakozik, Németország pedig egyértelműen elutasítja az újabb fizetési kötelezettséget – adják hírül a német gazdasági internetes portálok.
A témában megszólaló szakértők szerint Brüsszelnek nem a bevételi oldalt kellene megreformálnia, hanem éppenséggel a kiadásokat visszafognia. Az ezzel kapcsolatos kommentárok azt követően hangzottak el, hogy Michaele Schreyer pénzügyi biztos a Handels-
blatt napilapnak adott interjújában felvetette az egységes EU-adó ötletét. Ismeretes: Németország a mostani közös büdzsé költségeit is sokallja. Az EU legerősebb tagállama tavaly 22 milliárd eurós befizetéssel járult a közösségi pénzforrásokhoz.
A fentebb említett Írország azért ellenzi erőteljesen az adórendszer egységesítését, mert nem kíván módosítani kedvező adózási feltételein. Az egységes, tizenkét és fél százalékos társasági nyereségadónak köszönhetően a külföldi működő tőke elárasztotta az országot, ami jelentős gazdasági növekedést indukált.
Wolfgang Schüssel osztrák kancellár ugyanakkor támogatja az európai uniós adó bevezetésének gondolatát. Az uniónak szüksége van saját, biztos pénzforrásra – jelentette ki Schüssel a Handelsblattnak. Az osztrák politikus azonban konkrétumokat is mondott: nem az uniós polgároktól követelnének újabb adót, hanem például adót vethetnének ki a kerozinra – utalt az olcsó földrészközi repülőjáratokra. Ausztria mellett a nettó befizetők táborából Franciaország is pártolja az új fizetési kötelezettség mielőbbi bevezetését.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását