Csődhullám Németországban

Miközben Joschka Fischer német külügyminiszter magyarországi látogatása alkalmával ígéretet tett Medgyessy Péter kormányfőnek a német–magyar gazdasági kapcsolatok bővítésére, a munkavállalási korlátok felülvizsgálatával és új német beruházások esedékességével kecsegtette a magyar kormányfőt, addig Németországban tarol a csődhullám.

2004. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joschka Fischer itteni, hétfői látogatásán kifejtette, hogy hazánk továbbra is kiemelten fontos partnere Németországnak, ezért a német kormány szorgalmazza a magyarországi beruházásokat. A kabinet külügyminisztere azt is hangsúlyozta: a magyarországi munkavállalók számára oly fontos munkaerő-piaci szabályozás liberalizálását is áttekintik. Első pillantásra azonban nehezen hihető, hogy a német vállalatok látványos befektetéseket valósítanak meg hazánkban a következő években, tudniillik odaát elképesztő mennyiségű cég jutott csődbe. Míg 1998-ban 27 828 vállalkozás esetében kezdődött eljárás, addig 2001-ben már 32 390 cég bizonyult fizetésképtelennek. A kimutatás szerint azonban a tavalyi év volt a legfeketébb: csaknem 40 ezer társaság fogott padlót. Hasonlóan szkeptikusak lehetünk a német munkaerőpiac „felszabadítására” tett diplomatikus felajánlással is, hiszen Európa legerősebb gazdaságában több mint négymillió az állástalanok száma, amely 10,5 százalékos rátának felel meg – ám az uniós átlag is nyolc százalékot tesz ki.
Németországnak erre az évre 1,7-1,8 százalékos gazdasági bővülést jósol a müncheni IFO intézet, amely a tavaly elfogadott Agenda 2010 elnevezésű reformcsomag után változtatta meg prognózisát. A neoliberális elveket valló Gerhard Schröder kancellár fémjelezte intézkedéssorozat lényege, hogy visszafogták a jóléti kiadásokat. A többi között csökkentették az adókedvezményeket, szigorították a munkanélküli-ellátásokat, továbbá drasztikusan átalakították a nyugdíj- és egészségügyi ellátórendszert, de megnyirbálták az agráriumra vonatkozó, közismerten bőkezű dotációt is. A legnagyobb változások a munkaerőpiacon léptek hatályba: a kisebb, tíz dolgozót foglalkoztató cégeknél törvényi rendelkezésekkel könnyítették az elbocsátások rendjét, s a régóta munkanélküli-segélyen élőknek immár a képzettségüknél alacsonyabb állást is el kell fogadniuk. A német „Bokros-csomag” legnépszerűtlenebb döntése persze kétségtelenül az, hogy a takarékossági program keretében idén elmarad a menetrendszerű nyugdíjemelés. Az érdekképviseletek nyomására azonban Schröder visszavonta a nyugdíjkorhatár 65 évről 67 esztendőre történő megemelését.
Bár kutatók előrejelzései alapján a gazdaság az elmúlt évekhez képest – amikor is gyakorlatilag hibahatáron belül volt a növekedés –, kezd helyreállni a helyzet, amely mégis csak abszurd: nem elsősorban az export bővül, hanem a gyorsulást az hajtja, hogy 2004-ben több munka- és bevásárlónap lesz, mint tavaly volt.
Európa legerősebb gazdaságának konszolidációjához az egész kontinensnek is nyomós érdekei fűződnek, hiszen Németország az idén harmadszor is átlépheti a háromszázalékos költségvetési hiányt. A 2003-as végleges német államháztartási deficit számítások szerint a GDP 4,3 százalékát teszi majd ki (az erről szóló adatot február közepétől teszi közzé a DeStatis), míg 2004-re az elemzők 3,5 százalékos hiánnyal számolnak, így az EU „húzógazdasága” a harmadik egymást követő esztendőben sérti meg az euróövezet országaira vonatkozó szigorú előírásokat. Németországban nagy gondot okoz a versenyképesség javítása is, tudniillik nyugat-európai összehasonlításban igen magasak az ottani bérek, továbbá a rájuk rakódó munkaköltségek. Utóbbiak szintje az elmúlt öt-hat év leforgása alatt öt százalékponttal nőtt.
*
Bár Németország, Ausztria és Magyarország külpolitikai céljaiban teljes az összhang, hazánk legnagyobb exportpiaca öt plusz két évre korlátozta a szabad munkaerő-áramlást. Németországgal egyébként két munkavállalásra vonatkozó megállapodás van érvényben. Az egyik évi hétezer fős kontingensre vonatkozik, amely a magyar cégek németországi munkavégzését könnyíti meg. Ezen kívül több mint tízezer egyéni munkavállaló dolgozik hivatalosan az EU legerősebb tagállamában. A nyolcvanmillió lakosú Németország ötvenmilliós munkaerőpiacán engedéllyel körülbelül húszezer magyar állampolgár dolgozik.
***
Felszámolásdömping nyugaton. A nyugat-európai céges csődök száma – a még mindig gyenge konjunktúra nyomán – tavaly tovább nőtt. A német Creditreform információs központ tegnap közzétett összesítése szerint 2003-ban 157 138 cég ment csődbe, ami a megelőző évhez képest 3,9 százalékos növekedést jelent. A legtöbb cég Portugáliában ment tönkre, a második helyezett Norvégia. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.