Felmentették Sándor Istvánt

Minden vádpont alól felmentette Sándor Istvánt, a hajdani fedőnevén Papaként is emlegetett egykori rendőrtisztet a Fővárosi Bíróság tegnapi elsőfokú ítéletében. Az ügy másik négy vádlottját sem marasztalták el, egyedül Cs. Imre egykori várpalotai rendőrkapitányt sújtották másfél éves, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel. Sándor István szerint bejött a papírforma.

2004. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sándor István – felmentésének kihirdetése után – a bíróság folyosóján az újságíróknak elmondta: hálás Diós Erzsébet bírónőnek, mert nem nyugodott bele abba, amit az ügyészségi nyomozók és a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata kreáltak és összehordtak ellene az ellenségei, az alvilág közreműködésével. A felmentett főnyomozó hozzátette: minden erejével arra törekszik, hogy vonják felelősségre azokat, akik a törvénytelen eljárást folytatták ellene.
Hegedűs László, Papa ügyvédje úgy nyilatkozott: védőként le kell vonnia a következtetéseket, mert a felmentés megkérdőjelezi a büntetőeljárás jogosságát. Kiderült az – hangsúlyozta Hegedűs –, amit Sándor István mindvégig hangoztatott, hogy koholt eljárás folyik ellene. A védő szerint ha valakit törvénytelenül vádolnak meg, az bűncselekmény. Ha az eljárás jogerőssé válik, akkor megfontolják, hogy milyen jogi lépéseket tegyenek – fűzte hozzá Hegedűs László. Az eljárás titkosításáról a védő úgy vélekedett: azon túl, hogy ki dolgozott a rendőrségnek, nincs államtitok az ügyben. Sándor István hozzáfűzte: az ügy az ügyészségi nyomozók törvénysértései miatt titkos.
Sándor István fél évig volt előzetes letartóztatásban, a büntetőper 2002 májusában kezdődött. A vádirat szerint Sándor István a bűncselekmények felderítésében eljáró hatóságok elől barátjára, P. Jánosra nézve terhelő bizonyítékokat viszszatartott, így jogtalan előnyt nyújtott számára. P. János ugyanis – az ügyészség szerint – részt vett a később felrobbantott vállalkozó, Molnár Péter kirablásában, így a volt főnyomozó mindkét ügyben ismerőse javára befolyásolta a nyomozást. Sándor István azért vett át 500 ezer forintot, hogy a rendőrség ne vegye őrizetbe egy súlyos közlekedési balesetet okozóját – áll a vádiratban. Továbbá a Központi Bűnüldözési Igazgatósághoz Sándor bizonyítékként akart terhelő iratokat eljuttatni előre megrendezett forgatókönyv szerint. K. László ötödrendű vádlott segítségével rávette B. Róbert hatodrendű vádlottat, mondja azt a nyomozóknak, hogy a terhelő iratokat a gyanúsítottaktól kapta, ám a szembesítéskor kiderült: a hamis tanúzásra Sándor István biztatta – mutat rá a vádirat.
A Fővárosi Bíróság elsőfokú döntése Sándor Istvánt illetően csak részben jogerős, mert ugyan a vesztegetéssel összefüggő vádpontokban nem nyújtott be fellebbezést az ügyészség, a bűnpártolás és a hamis tanúzás miatt bűncselekmény megállapítását és büntetés kiszabását kérte. Egyedül Cs. Imre másodrendű vádlott, egykori várpalotai rendőrkapitány, hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás miatti bűnösségét mondta ki tegnap a bíróság, amelyért másfél év, három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. A vádlott fellebbezett az ítélet ellen. Az ügyész a határozat egyes részeiben nyújtott be fellebbezést, így hatból négy vádlott, köztük Sándor István ügyében is az ítélőtábla dönt majd másodfokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.