Halódik a paktumterv?

Feszültséget okozhat az uniós tagállamok körében, ha a tervezett stabilitási és növekedési paktum reformjában változatlanul marad a költségvetési deficit mértéke. Az EU pénzügyminiszterei a módosítás elhalasztásáért lobbiznak.

2004. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU tagállamainak pénzügyminiszterei azt javasolják, hogy 2005-re kellene halasztani a stabilitási és növekedési paktum megreformálását. Ennek oka: a Pedro Solbes gazdasági és monetáris biztos által készített tervezet alapján a háromszázalékos GDP-arányos deficithatárt változatlanul hagynák, ám a paktum más részeit módosítanák. Így például liberalizálnák azokat a rendelkezéseket, amelyek az országok adósságállományára vonatkoznak, továbbá a felpuhított szabályok révén az államháztartás hosszú távú egyensúlyát szorgalmaznák a mostani éves kritériumszint tartása helyett. Az uniós pénzügyminiszterek – legalábbis a Financial Times értesülései alapján – a jelenlegi Európai Bizottság mandátuma alatt már nem kívánják megtárgyalni Solbes előterjesztését. A biztos ugyanakkor mielőbb publikussá tenné a stabilitási paktum megreformálását célzó javaslatait. A szakember úgy tartja: a kialakult űr bizonytalansághoz vezet. Ha az uniós pénzügyminiszterek „sikerrel” járnak, a közösség idén olyan fiskális szabályok alapján fog működni, amelyeket lényegében leromboltak – figyelmeztet Solbes, aki döntőbizottság elé viszi az ügyet.
Az EU három erős tagállama – Németország, Franciaország és Olaszország – rendszeresen túllépi a GDP-arányos deficithatárt. Az EB már többször is bejelentette, hogy szigorú lépéseket tervez az eurózóna össztermékének csaknem hatvan százalékát produkáló „közösség” ellen. A testület egyébként fel is szólította az említett országok kormányait, hogy adók emelésével vagy a jóléti kiadások csökkentésével szorítsa le a büdzsé hiányát. Az említett tagállamok ezzel szemben azzal érvelnek, hogy Európa akkor kaphat erőre, ha a nagyobb gazdaságok az élénkítő fiskális politikát tényleges strukturális reformokkal kapcsolják össze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.