Hiányfaragás Németországban

Lefelé korrigálja a DeStatis Németország államháztartási hiányát, amely 2003-ban már másodjára lépte át a stabilitási és növekedési paktumban rögzített határt. A statisztikai hivatal a GDP 3,9 százalékára módosítja a korábban 4 százalékra prognosztizált deficit mértékét.

2004. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország fiskális helyzete még az említett változással is gondot okoz: 2004 ugyanis a sorrendben a harmadik év, amikor is Berlin államháztartási hiánya meghaladja a maastrichti 3 százalékos kritériumot, és ezzel gyakorlatilag alapjaiban kérdőjelezi meg az eurózóna stabilitását. Mellesleg a német növekedés idén sem lesz eléggé produktív: kutatók szerint alig-alig haladja meg idén a bővülés az 1,6-1,8 százalékot.
Hasonló cipőben jár Franciaország is, miután nem tartotta be a közösség pénzügyi direktíváját. Emlékezetes, az unió eljárást kezdeményezett Németország és Franciaország ellen, ezt azonban 2003 végén felfüggesztették, ugyanakkor a témában illetékes Európai Bizottság továbbra is fenntartja Németország költségvetési kiadásainak lefaragását célzó ajánlásait, s a testület foglalkozik azzal is, hogy megtámadja a pénzügyminiszterek döntését az Európai Bíróság előtt. Az MTI jelentése szerint a magas hiány miatt Németországot akár 10 milliárd, Franciaországot pedig akár 7,5 milliárd euró büntetés megfizetésére is kötelezhetik. Idekívánkozik az is, hogy az EU-pénzügyminiszterek tavaly november végi találkozóján a német fél kötelezettséget vállalt arra, hogy 2005-ben az államháztartás hiánya nem haladja meg a kitűzött szintet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.