Kampánytéma lesz a melegek házassága?

Az Egyesült Államokban lassan igazi kampánytémává válik a melegek házassága. Míg George W. Bush a minap az ellenzők, addig az amerikai elnök legesélyesebb kihívójának tartott John Kerry a támogatók között sorakozott fel.

2004. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindazonáltal az amerikai leszbikusok nagy része most arra vár, mikor szólal meg az azonos neműek házasságáról folytatott vitában Mary Cheney, az amerikai alelnök, Dick Cheney lánya, aki nyíltan vállalja másságát. Egy amerikai szervezet kedden arra kérte a 34 éves nőt, hogy vesse latba politikai befolyását a melegházasságot tiltó alkotmánymódosítás megakadályozásáért.
George W. Bush elnök a héten jelentette be, hogy támogatja az alaptörvény ez irányú megváltoztatását. Mint szóvivője útján megüzente: „mindig is hitt abban, hogy a házasság férfi és nő közötti szent intézmény.” Az alkotmánymódosítást Marilyn Musgrave republikánus képviselő nyújtotta be. A módosításra várhatóan rábólint Dick Cheney is, hiszen legutóbb úgy nyilatkozott, hogy az elnököt fogja támogatni, bármilyen döntést is hozzon. Nem valószínű egyébként, hogy Mary Cheney alapvető befolyással bírhatna az apja döntésére, a melegszervezetek mégis azt szeretnék, ha minden befolyását latba vetné.
A kocka azonban látszólag el van vetve: Bush elnök nyíltan kiállt a melegek közötti házasság ellen, és arra biztatja a kongresszust, hogy minél hamarabb fogadja el az alkotmánymódosítást. Szóvivője egyébként közölte: az amerikai elnök azután hozta meg döntését, hogy a massachusettsi legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a frigy megtagadását a meleg pároktól. Nem ez az egyetlen bíróság Amerikában, amely nem hajlandó törvénytelennek kimondani az egyneműek házasságát. San Franciscóban nincs egyetlen bíró sem, aki ilyen szellemben nyilatkozna, még akkor sem, ha egymást követik a tiltakozó csoportok demonstrációi. Hasztalan intézkedett Kalifornia kormányzója, Arnold Schwarzenegger is, aki rendeletben utasította a szövetségi állam igazságügy-miniszterét: akadályozza meg a homoszexuális párok összeesketését. San Francisco polgármestere ugyanakkor a múlt héten engedélyezte az egyneműek házasságkötését, s az azóta eltelt napokban közel háromezer egynemű pár kötötte össze hivatalosan is az életét.
A melegek házasságkötésének ügye begyűrűzik az amerikai elnökválasztási kampányba is. Bush után megszólalt John Kerry is. A demokrata szenátor is férfi és nő kötelékének tartaná fenn a házasság intézményét, de támogatja az azonos neműek élettársi kapcsolatának valamilyen törvényi elismerését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.