Februárra 69,9 pont a mannheimi Európai Gazdaságkutató Intézet (ZEW) németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója. Januárra 72,9 pont, decemberre 73,4 pont volt a ZEW-mutató, a novemberi 67,2 pont után. Tíz hónapon belül először esett vissza az index, mert az euró drágulása miatt csökkent a bizalom az export növekedése iránt – jelentette az MTI.
Németország gazdasága immár a harmadik éve a stagnáláshoz közeli állapotban van, amely gyakorlatilag a fő oka az eurózóna lassú növekedésének. Idénre is pusztán 1,5 százalékos növekedés prognosztizálható Európa legerősebb gazdaságában. Az Európai Központi Bank (EKB) szigorú monetáris politikája a német gazdaságot érinti a legkedvezőtlenebbül, mert az eurózónában legalacsonyabb infláció miatt itt a legmagasabb a reálkamatláb, ez pedig gátolja a beruházásokat. Az EKB szigora a deflációs nyomást is mélyíti. A megkezdett adó- és munkaerő-piaci reformok a 2004-es gazdasági folyamatokra még viszonylag csekély hatást fognak gyakorolni. A fiskális expanziót az EU stabilitási és növekedési paktum szabályrendszere akadályozza, amely a GDP 3 százalékában korlátozza a költségvetési deficit felső határát.
Németországban januárban 0,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 1,2 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly – közölte a DeStatis. Decemberben 0,8 százalékos havi és 1,1 százalékos 12 havi infláció volt Németországban.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!