Mór: vádjavaslatra készül a rendőrség

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat összes eszközével sem találták meg a móri bankrablásban használt fegyvereket, s Hajdú Lászlót sem ismerték fel a tanúk. Ennek ellenére több közvetlen bizonyítékuk van a nyomozóknak Kaiser Ede és Hajdú László bűnösségének alátámasztására – derült ki tegnap a nyolc halálos áldozatot követelő, 2002. május 9-i móri bankrablás nyomozásának befejezéséről tartott rendőrségi tájékoztatón.

2004. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos, a nyilvánosság által jórészt ismert adatot vonultatott fel a rendőrség tegnap, amelyeket a móri, nyolc halálos áldozatot követelő bankrablás két gyanúsítottja, Kaiser Ede és Hajdú László ellen kívánnak felhasználni. A sajtótájékoztatón részt vett a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatója, Hetesy Zsolt vezérőrnagy is, aki kiemelte a bűnügyben a rendőrséggel való szoros együttműködést.
A nyomozás vezetője, Zsombok György alezredes ismertette az ügy részleteit. A bűnözőpáros fokozatosan, évek alatt jutott el az erőszakosabbnál erőszakosabb elkövetési módokig. A rendőrségnek birtokában van olyan adat, amely szerint a két gyanúsított eleve a bankban tartózkodók likvidálására készült. Igaz, ezt nem tudták egyértelműen bizonyítani.
Az alezredes megjegyezte: az biztos, hogy a tettesek több, fegyvereikbe való tárral léptek be a bankfiókba, s összesen negyvenöt lövés dördült el.

Kaiserről az alezredes elmondta: Hajdú Lászlóval alig tizenhét évesen görögországi ékszerüzleteket fosztogattak együtt. Eleinte betöréses lopásokkal pénzváltókból és ékszerüzletekből vitték el az értékeket. Ám Kaiser később macerásnak tartotta a betöréseket, és javasolta társainak, hogy fegyverrel követeljék az alkalmazottaktól a pénzt. Emiatt több bűntársuk kiszállt a csapatból. A csepeli férfinek 2000-ben móri barátnője lett, s rendszeresen járt a később kirabolt bankfiók közelében lévő lakásukba. A lány édesapját rá akarta venni, hogy figyelje a bankba pénzt szállító kocsikat. Kijelentette: kirabolják az egyiket, s közben „mindenkit kinyírnak pár perc alatt”. A móri támadás előtt Kaisernek tetemes adóssága volt. Egyik ismerősének elmondta: hamarosan megoldódnak a gondjai, de „ahhoz valakinek meg kell halnia”. Tanúvallomások szerint Kaiser több ismerősének is felajánlotta a móri bankrablásban való részvétel lehetőségét. Illetve, ha éppen bűncselekményt terveztek, Kaiser mindig felvetette a móri bankfiók kirablását, mint lehetséges alternatívát.
Kasiernek két pisztolya, Hajdúnak pedig két Skorpió gépfegyvere volt. Egyet-egyet meg is találtak a rendőrök a barátaiknál, de egyiket sem a móri bűncselekmény elkövetésekor használták. Az Erste Bankban rögzített lőpornyomokat viszont meglelték Hajdú lefoglalt kesztyűjén és hátizsákján.
Zsombok György a 2002. május 9-i eseményeket felidézve elmondta: 12 óra 4 perckor hatolt be a két tettes a bankba. A biztonsági őr éppen a kinti kertet gondozta, de a két férfi megjelenését látva azonnal a helyiségbe indult. Kaiser és Hajdú az előtérben már elővették a fegyvereket, fekete festékkel lefújták a kamerákat. Az őr, Sz. Cs. mindezt látta, s megpróbálta a riasztót működésbe hozni, de Kasier és Hajdú egyaránt tüzet nyitott rá. Ezek után Kaiser a bankfiók bejáratát őrizte, Hajdú pedig szisztematikusan agyonlőtte a bent lévőket, s a pénz után kutatott. A harmincmillió forintot rejtő páncélszekrény kulcsát nem találta meg, ezért a kézi pénztár 7,3 millió forintját vette magához. Körülbelül 12 óra 25 perckor távoztak a helyszínről. Hajdú László csaknem öt éven át szolgált a francia idegenlégióban – fejtette ki Zsombok György. A nyomozók szerint tipikus légiós módszer az, ahogyan Hajdú a mészárlás után a bank kommunikációs rendszerét megsemmisítette. Az is a férfi ellen szól, hogy a negyvenöt lövésből mindössze három tévesztett célt, tehát gyakorlott fegyverhasználó végzett a nyolc emberrel. Hajdút a felismertetési eljárásokon nem választották ki, ellentétben Kaiser Edével, akire négyen is úgy emlékeztek, mint aki a bankfiók ajtajában állva, műszaki okokra hivatkozva elküldte őket onnan. A rendőrök közvetlen bizonyítékként használják fel Hajdú László ellen azt a lehallgatási anyagot is, amely a zárkatársával folytatott beszélgetést tartalmazza. A felvételek szerint Hajdú azért kezdett lövöldözni, mert az alkalmazottak működésbe akarták hozni a riasztót.
Zsombok György közölte: Kaiser esetében még tart az iratismertetés, de utána – néhány hét múlva – vádemelési javaslattal átadják az iratokat az ügyészségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.