Tíz hónapos semmittevés után a nyírbogáti szocialista képviselők szeretnének bekapcsolódni az önkormányzat munkájába. A fideszes képviselők 2002-ben az első közgyűlésen letették az esküt, ám a szocialisták nem kapcsolódtak be a testület munkájába, így mandátumukat később a helyi közgyűlés megsemmisítette, a döntést pedig helybenhagyta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság. Nemrég a megyei közigazgatási hivatal eljárási hibákra hivatkozva pert indított a képviselők jogállásának helyreállítására, így – számukra kedvező ítélet esetén – akár majd dolgozhatnak is.
A nyírbogáti szocialisták meglehetősen sajátosan reagáltak a választópolgárok akaratára 2002 őszén. Mivel kisebbségbe kerültek a fideszes többségű önkormányzatban, írásban tudatták a falu népével, nem kívánnak részt venni a testület munkájában. A választói akaratot semmibe vevő álláspontjukhoz, amelyet – a lapunk birtokában lévő szórólap tanúsága szerint – azzal magyarázták, hogy nem tudnak együtt dolgozni „ezzel” a testülettel, illetve nem lehetnek részesei egy „vagyont elherdáló, folyamatosan lehetőségeiben beszűkülő, eladósodó falu vezetésének”. A merev szembenállás azonban úgy látszik, nem váltotta be a hozzáfűzött politikai reményeket, mert tavaly nyáron mégis be akartak kapcsolódni a képviselő-testület munkájába, és kezdeményezték az eskü letételét.
– Talán tévedtünk akkor, amikor úgy döntöttünk: nem dolgozunk együtt a Simon Miklós polgármester vezette jobboldali képviselőkkel – mondja Dinkó Mária háziorvos, a négy eskü nélküli képviselő egyike. – Nem tagadom, tele voltunk indulattal és elkeseredéssel, mert a 2002-es választásokkal semmit nem változott a testület összetétele. A felelőtlen gazdálkodáshoz, vagyonherdáláshoz sem akartuk a nevünket adni – magyarázta döntésüket a háziorvos.
Simon Miklós polgármester visszatekintve is igencsak furcsállja a vagyonherdálást, eladósodást emlegető véleményeket, hiszen 2001. nyári első, majd 2002. őszi második megválasztása óta folyamatosan új beruházások indulnak a faluban. – Új művelődési ház épül, folyamatban van az egészségház átalakítása, és két kisüzem is megtelepedett önkormányzati segítséggel a munkanélküliséggel sújtott térségben – mondja. A polgármester úgy véli, pontosan a látványos fejlődés volt annak az oka, hogy tavaly nyáron a négyek meggondolták magukat, és jelezték, mégis be akarnak kapcsolódni a testület munkájába. Az addig semmibe vett, „herda társaságnak” titulált testület azonban nem fogadta kitörő lelkesedéssel a fekete bárányok megtértét: októberben hiába hívta össze a közigazgatási hivatal nyomására a polgármester a közgyűlést, a fideszesek nem mentek el, így a testület nem volt határozatképes. A négy szocialista támogatást élvező képviselőre nézve ez azzal a következménnyel járt, hogy a törvényben előírt határidőig nem sikerült letenniük az esküt. A fiaskót követően az események felgyorsultak: novemberben a nyolc fideszes taggal határozatképes „csonka” testület kimondta a négy szocialista mandátumának megszűnését. A kizárásra vonatkozó határozatot az érintettek a Nyíregyházi Városi Bíróságnál megtámadták, ám a bíróság – eljárási okokra hivatkozva – elutasította a keresetet. A történetnek azonban még nincs vége, mert a közigazgatási hivatal nincs egy véleményen a nyírbogáti testülettel. A bírósághoz írt beadványuk tanúsága szerint ugyanis a képviselői eskü letételéhez nem kell határozatképesnek lennie a közgyűlésnek. A közigazgatási hivatal által kezdeményezett eljárásról Kerekesné Farkas Mária főosztályvezetőtől megtudjuk: szerintük eljárási hiba történt, a polgármester nem vette figyelembe a négy képviselő azon szándékát, hogy be akarnak kapcsolódni a munkába. A probléma megoldása innen a jog útvesztőiben tűnik el, amire megint csak a bíróságnak kell majd választ találnia a következő hetekben.
Döbbenet: Karácsony Gergelyék milliókkal támogatják a szexuálisan túlfűtött drogosokat - videó