Negyedével nőtt a csődeljárások száma

Tavaly csaknem negyedével nőtt a fizetésképtelen vállalkozások száma a 2002-es adatokhoz képest. A tendencia sajnos tartósnak bizonyul: a Felszámolók Országos Egyesületének kimutatása szerint jelenleg közel húszezer cég áll felszámolás alatt, míg a végelszámolásba bevont társaságok száma több mint tizenegyezer. Az uniós csatlakozás további hatvanezer kisvállalkozást küldhet padlóra.

2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem egynegyedével nőtt 2003-ban a vállalati csődök száma Magyarországon, így hazánk a térség negatív éllovasa lett. A májusban az Európai Unióhoz csatlakozó országok közül az úgynevezett cégkrach leggyorsabb növekedését tudniillik éppen nálunk mérték. A kimutatások alapján tavaly 24 százalékkal több csődöt jelentettek, mint az előző esztendőben. Szlovéniában például ez az arány csak a 10 százalékot éri el, ezzel szemben Lengyelországban egy év alatt több mint 12 százalékkal csökkent a pénzügyileg ellehetetlenült vállalkozások száma. Megírtuk, a nyugat-európai céges csődök száma – a még mindig gyenge konjunktúra nyomán – tavaly tovább nőtt. A német Creditreform információs központ közzétett összesítése szerint 2003-ban 157 138 cég ment csődbe, ami a megelőző évhez képest 3,9 százalékos növekedést jelent. A legtöbb cég Portugáliában ment tönkre, ilyen megközelítésben a második helyezett Norvégia.
A Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) kimutatása szerint jelenleg közel húszezer cég áll felszámolás alatt, míg a végelszámolásba bevont társaságok száma több mint 11 ezer.
A legfrissebb adatok szerint a megszűnt vállalkozások száma Magyarországon 206 693, legalábbis ezt mutatja a 2004. eleji összesítés. De a 2002-es és a 2003-as adatok is beszédesek: míg tavaly 15 324 cég ellen indult felszámolási eljárás, addig az azt megelőző esztendőben 14 144 vállalkozás volt képtelen megbirkózni a financiális nehézségekkel. A FOE adatai szerint a végelszámolás helyzetébe 2002-ben 12 573 cég jutott, míg a múlt esztendőben 12 644. A megszűnt és cégjegyzékből törölt cégek száma 2002-ben 152 601 volt, azonban tavaly már 181 706 vállalkozást „iktattak ki” a hatóságok. A FOE tapasztalatai szerint a menthetetlen gazdasági társaságok döntő része kft.: 2003-ban már hatvanszázalékos részarányt képviselt ez a cégforma az eljárásokban.
Mint emlékezetes, a tavalyi esztendő gazdasági folyamatait látványos vállalati kivonulások, csődeljárások kísérték. IBM, Skanska, DAM Steel, Ózdi Acélművek, Videoton Holding, VT Audio, Ajka Kristály, Csepeli Fémmű, Salamander, Cooptourist, Portocom, Komplex Nagyatád – e cégekről a több ezer embert érintő leépítések és felszámolási eljárások jutnak eszünkbe.




Az uniós csatlakozás áldozatai
Kiugróan magas, hatvan százalék azon magyar cégek aránya, amelyek – saját bevallásuk szerint is – felkészületlenek az európai uniós csatlakozásból adódó változásokra. Az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége által készített felmérésből kiderül, hogy az érintett vállalkozások zöme nem tekint optimizmussal az unióba történő belépésre. A Kisosz egyébként minimum 55-60 ezer kényszervállalkozó eltűnését jósolja az uniós csatlakozás következményeként. Más érdekképviseletek viszont 100–200 ezer egyéni vállalkozó, valamint cég csődbe jutásával számolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.