Csaknem egynegyedével nőtt 2003-ban a vállalati csődök száma Magyarországon, így hazánk a térség negatív éllovasa lett. A májusban az Európai Unióhoz csatlakozó országok közül az úgynevezett cégkrach leggyorsabb növekedését tudniillik éppen nálunk mérték. A kimutatások alapján tavaly 24 százalékkal több csődöt jelentettek, mint az előző esztendőben. Szlovéniában például ez az arány csak a 10 százalékot éri el, ezzel szemben Lengyelországban egy év alatt több mint 12 százalékkal csökkent a pénzügyileg ellehetetlenült vállalkozások száma. Megírtuk, a nyugat-európai céges csődök száma – a még mindig gyenge konjunktúra nyomán – tavaly tovább nőtt. A német Creditreform információs központ közzétett összesítése szerint 2003-ban 157 138 cég ment csődbe, ami a megelőző évhez képest 3,9 százalékos növekedést jelent. A legtöbb cég Portugáliában ment tönkre, ilyen megközelítésben a második helyezett Norvégia.
A Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) kimutatása szerint jelenleg közel húszezer cég áll felszámolás alatt, míg a végelszámolásba bevont társaságok száma több mint 11 ezer.
A legfrissebb adatok szerint a megszűnt vállalkozások száma Magyarországon 206 693, legalábbis ezt mutatja a 2004. eleji összesítés. De a 2002-es és a 2003-as adatok is beszédesek: míg tavaly 15 324 cég ellen indult felszámolási eljárás, addig az azt megelőző esztendőben 14 144 vállalkozás volt képtelen megbirkózni a financiális nehézségekkel. A FOE adatai szerint a végelszámolás helyzetébe 2002-ben 12 573 cég jutott, míg a múlt esztendőben 12 644. A megszűnt és cégjegyzékből törölt cégek száma 2002-ben 152 601 volt, azonban tavaly már 181 706 vállalkozást „iktattak ki” a hatóságok. A FOE tapasztalatai szerint a menthetetlen gazdasági társaságok döntő része kft.: 2003-ban már hatvanszázalékos részarányt képviselt ez a cégforma az eljárásokban.
Mint emlékezetes, a tavalyi esztendő gazdasági folyamatait látványos vállalati kivonulások, csődeljárások kísérték. IBM, Skanska, DAM Steel, Ózdi Acélművek, Videoton Holding, VT Audio, Ajka Kristály, Csepeli Fémmű, Salamander, Cooptourist, Portocom, Komplex Nagyatád – e cégekről a több ezer embert érintő leépítések és felszámolási eljárások jutnak eszünkbe.
Az uniós csatlakozás áldozatai
Kiugróan magas, hatvan százalék azon magyar cégek aránya, amelyek – saját bevallásuk szerint is – felkészületlenek az európai uniós csatlakozásból adódó változásokra. Az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége által készített felmérésből kiderül, hogy az érintett vállalkozások zöme nem tekint optimizmussal az unióba történő belépésre. A Kisosz egyébként minimum 55-60 ezer kényszervállalkozó eltűnését jósolja az uniós csatlakozás következményeként. Más érdekképviseletek viszont 100–200 ezer egyéni vállalkozó, valamint cég csődbe jutásával számolnak.