Nyárig eltűnhet a fonyódi bódésor

Hónapokon belül eltűnhet a Balaton fonyódi partjáról a városképromboló bódésor. A helyére tervezett korszerű üzleteknek elvileg már két éve állniuk kellene, de az önkormányzat és a kivitelező közötti folyamatos jogi és elszámolási viták késleltették az átadást. A városvezetés szerint a júliusi szezonkezdésig elkészülhet az épületsor, az ellenzék szerint azonban erre kevés az esély. Közben vesztegetésért a másodfokú bíróság február 12-én jogerősen egy év hat hónapi letöltendő börtönbüntetésre ítélte a volt fonyódi polgármestert, Francsics Zoltánt, akinek hivatali ideje alatt a beruházás elkezdődött.

2004. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhető, hogy a júliusi szezonkezdésig befejeződik Fonyódon az évek óta jogi és elszámolási viták kereszttüzében álló üzletsor építése a kikötő és a strand között. A korszerű épületegyüttest a városképet évtizedek óta rontó bazársor mögé emelik, és miután elkészül, az elavult bádogviskókat elbontják. Az önkormányzat szerint már sikerült megállapodni az eddigi bérlők egy részével, akik lemondtak bérleti jogukról, és engedélyezték, hogy a boltokat lebontsák. Állítják: közülük kilencen már szándéknyilatkozatot is aláírtak a korszerű üzlethelyiségek megvásárlására, amelyek információink szerint egyenként huszonhatmillió forintba kerülnek. A városvezetés a közelmúltban nagyszabású reklámhadjáratba kezdett a többi pavilon értékesítésére.
A városi ellenzék úgy látja, kevés az esély az új üzletsor nyári átadására, mivel a hátralévő munkálatok finanszírozására fedezet egyelőre nincs, csupán elképzelések. A pénzhiányon és a régi üzletek bérleti jogviszonyainak tisztázatlanságán kívül a továbbépítést az is kérdésessé teszi, hogy a fővállalkozó az elsőfokú építésügyi hatóság által kiadott fennmaradási és továbbépítési engedélyt megfellebbezte – véli az ellenzék.
A fonyódi önkormányzat és a pécsi székhelyű Vákisz Rt. még 2001-ben hozta létre közösen a Fonyódi Lakásépítő Kft.-t (FL Kft.), hogy lebontsák a kikötő melletti elavult bazársort, mögé új üzleteket építsenek, és értékesítsék azokat. A közpénzekkel gazdálkodó kft.-ben az önkormányzatnak 51, míg a magánvállalkozásnak 49 százalékos tulajdonrésze volt, de ügyvezetője eleinte a Vákisz tulajdonosa, Kiss Gábor volt. Ugyanakkor a hárommillió forint feletti szerződések aláírásához az akkori polgármester, Francsics Zoltán szignójára is szükség volt, aki korábban az SZDSZ és a kisgazdapárt támogatásával volt városvezető. A beruházást hitelből kívánták finanszírozni, amelynek fedezetéül a pavilonsor alatt húzódó önkormányzati telek szolgált volna. A tervek szerint 2002. május 15-ig a bódék bontását és az új üzletek felépítését is be kellett volna fejezni. Azonban a dolgok másképp alakultak, aminek oka többek között az önkormányzat és a kivitelező között elmérgesedő viszony.
Mint arról beszámoltunk, Francsics Zoltán expolgármestert február közepén jogerősen egy év hat hónapi letöltendő börtönbüntetésre és két évre a közügyektől való eltiltásra ítélte jogerősen a Pécsi Ítélőtábla, amellyel enyhítette a két év nyolc hónapi börtön, illetve három év közügyektől eltiltásról szóló tavalyi elsőfokú határozatot. A vádirat szerint Francsics 2002 elején fölkereste a Vákisz vezetőjét, és közölte vele, hogy a beruházás hasznának felére igényt tart, különben megtorpedózza az építkezést. A felek írásbeli megállapodást kötöttek, amelyben a polgármester mint gazdasági tanácsadó szerepel. Tanácsokat azonban nem adott, ehelyett tízmillió forint előleget kért, amit nem kapott meg. Ezután az önkormányzat nevében visszavonta a beruházás finanszírozására vonatkozó hiteligényt, mire a Vákisz tulajdonosa feljelentést tett a polgármester ellen. Egyébként az elsőfokú bíróság Kiss Gábornál is megállapította a vesztegetés tényállását, de a törvény úgy rendelkezik, hogy aki a hatóság előtt föltárja a bűncselekményt, az nem büntethető.
A félkész épület tulajdonjoga körül évek óta parázs vita folyik. A Vákisz a 2002 márciusában kötött fővállalkozói szerződésre hivatkozva azt állítja, amíg az építkezés költségeit nem fizeti ki neki az önkormányzat, addig az épület tulajdonjoga és a beruházással kapcsolatos összes jog a kivitelezőt, vagyis a Vákiszt illeti meg. Információink szerint a Vákisz több száz millió forintos kártérítési pert és felszámolási eljárást is indított az FL Kft. ellen. Ezenkívül számos büntetőfeljelentést is tett.
Völler Zoltán, az FL Kft. jelenlegi ügyvezetője a Vákisszal ellentétben úgy véli, nem a kivitelezőé, hanem a beruházó kft.-é az épülettorzó. Kiemelte: a gazdasági törvény értelmében semmis az olyan szerződés, amelyben egy társaság saját tagjával köt szerződést, ha azt a társaság taggyűlése nem hagyta jóvá. Ezért nem tekinthető érvényesnek az a fővállalkozói szerződés sem, amelyet az FL Kft. korábbi ügyvezetője, Kiss Gábor kötött a tulajdonában lévő Vákisz Rt.-vel taggyűlési jóváhagyás nélkül – vélte. Ráadásul a kivitelező hibás teljesítése miatt a félkész épület ötszáz négyzetméternyire átnyúlik a szomszédos strandra, amely az önkormányzat törzsvagyonához tartozik, vagyis nem adható el – állította Völler Zoltán. Rámutatott: mivel az önkormányzat nem szerette volna több év munkáját tönkretenni azzal, hogy elbontja az építményt, ezért módosítania kellett a város rendezési tervét. Ezenkívül fennmaradási és továbbépítési engedélyt kért és kapott a barcsi építésügyi hatóságtól, így nagy valószínűséggel immár nem kell elbontani az üzletsor strandra átnyúló részét – tette hozzá. Völler Zoltántól azt is megtudtuk, hogy eddig egyetlen régi bérlővel sem írtak alá adásvételi szerződést az új üzletekre.
Az ellenzék szerint a baloldali többségű képviselő-testület minden ésszerű gazdasági megfontolást mellőzve tavaly szeptemberben megállapodott a Vákisszal, hogy 150 millió forintot kifizet neki. Mivel a kirendelt szakértő megállapította, hogy az épülettorzó „csupán” nettó 78 millió forintot ér, ezért az ellenzék a megállapodás ellen szavazott. Felháborítónak tartják, hogy miközben a Vákisz érdekmúlásra hivatkozva elállt a szerződéstől, az előlegként fölvett 35 millió forintot máig nem fizette vissza.
Dus János, a fonyódi önkormányzat tanácsadója szerint a fővállalkozói szerződés – amelyre a Vákisz mint tulajdonjogának alapjára hivatkozik – már nem érvényes, és ezt egy tavaly szeptemberi megállapodás aláírásával Kiss Gábor is elismerte. A továbbépítés érdekében létrejött megállapodásban vállaltakat az önkormányzat és az FL Kft. maradéktalanul teljesítette, de a Vákisz jogsértő módon el kíván állni a szerződéstől, amit azonban csak bírósági ítélettel tehetne meg – szögezte le a tanácsadó. Ígéretük ellenére a beruházás dokumentációját sem adták át hiánytalanul a kft.-nek – közölte Dus János.
A jogerősen börtönbüntetésre ítélt expolgármester, Francsics Zoltán úgy vélte, a jelenlegi városvezetés rosszul kezeli az ügyet, mivel azt képzelik, meg lehet állapodni Kiss Gáborral. Az egyetlen lehetőség szerinte az lenne, hogy kivásárolják a Vákisz 49 százalékos tulajdonrészét a kft.-ből, amelyre érkezett is ajánlat, csak a testület nem tárgyalta. Kiemelte: ez az ő polgármestersége idején sem sikerült, sőt még bele is sétált a Kiss Gábor által gondosan előkészített csapdába.
Lapunk természetesen megkérdezte a Vákisz tulajdonosának, Kiss Gábornak a véleményét is a szövevényes ügyről, de ő az általa kezdeményezett személyes beszélgetés és többszöri egyeztetés után váratlanul, indoklás nélkül megtiltotta, hogy bármit is leközöljünk.
Információink szerint az épülettorzó továbbépítésére a fonyódi önkormányzat pályázatot írt ki, amelynek győztesét március 4-ig kihirdetik. A győztesnek legkésőbb július elejéig kell elkészülnie a munkálatokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.