Schröder frontot nyitott a sajtó ellen

Gerhard Schröder belpolitikai hadszíntere negyedik fronttal gazdagodott. A kormányon, az SPD-frakción és a Szociáldemokrata Párton belüli nézeteltérésekhez a sajtó elleni támadás csatlakozott. A kancellár tartózkodó magatartásra szólította fel az „elvtársakat” a Springer kiadó lapjaival szemben, és óva intette őket attól, hogy interjúpartnerként ezen újságok rendelkezésére álljanak. Kijelentésének számos fültanúja úgy értelmezte szavait, hogy azok bojkottfelhívásnak feleltek meg.

Stefan Lázár
2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tönkre akarnak tenni bennünket – hangzott Schröder magyarázata. A kormányfő nemtetszését mindenekelőtt az ország legnagyobb példányszámban megjelenő napilapja, a bulvárstílusban szerkesztett Bild Zeitung váltotta ki, amely valóban keményen bírálja a vörös–zöld koalíciót és a kormány reformterveit. „Az újság semmi esélyt sem nyújt a kormánynak arra, hogy differenciált és tisztességes tudósításokkal kísérje annak munkáját” – hangzott a kancellári hivatal reagálása.
A Bild Zeitung főszerkesztőjének válasza nem sokáig váratott magára: „A német sajtónak nem az a feladata, hogy tetszelegjen a kormánynak. Untat, hogy a kancellárnak ilyen balgaságokon kívül más már nem jut az eszébe” – mondta Kai Diekmann.
A Springer kiadó az elmúlt két esztendő során kétszer is szembe került az SPD-irányítású kormánnyal. A 2002-es parlamenti választásokat megelőző kortesidőszakban a különben is jobboldali beállítottságú lapok az ellenzéki CDU–CSU érdekében foglaltak állást, Gerhard Schröder szerint „minden eszközzel meg akarták akadályozni a piros–zöld szövetség újraválasztását”. Ugyanebben az évben a Bild Zeitung széles teret szentelt az úgynevezett bónuszmérföldafférnak, azt követően, hogy számtalan politikus privát repülőutakra használta fel az állam szolgálatában tett utazásainak forgalmi jóváírásait.
Franz Müntefering – az SPD új elnöke – pert is indított az újság ellen, de azután feljelentését visszavonta. Béla Anda kormányszóvivő ellentmondott annak az értelmezésnek, hogy a kancellár bojkottfelhívásról gondoskodott. Szerinte Schröder csak elővigyázatosságra intett. Vele párhuzamosan a Bild Zeitung szerkesztősége emlékeztetett arra, hogy mind Béla Anda, mind a kormányfő felesége hajdan szintén az újság szolgálatában állt.
Doris Schröder-Köpföt a Zöldek 1987-es pártkongresszusáról a küldöttek tetemes része ki akarta tiltani, a mai külügyminiszter, Joschka Fischer fogta pártját a vélt ellenségnek, és tette lehetővé, hogy a riporter elvégezhette munkáját. Kai Diekmann megjegyezte: a kritikus tudósítások sokszor a kereszténydemokraták bosszankodását is kiváltják: „Ott ülünk, ahová tartozunk – az összes szék között!”– hangzik a Bild Zeitung filozófiája.
Michael Konken, a német újságíró-szövetség elnöke megállapította, nem lát kampányzsurnalisztikát a Springer kiadó részéről. Mindöszsze különböző véleményeket cserélnek ki. „A politikusok sok pénzt keresnek, ennek egy részét fájdalomdíjként kapják” – hangzott a szövetség vezetőjének véleménye. A Springer-lapok elleni támadás nem ígérkezik tiszavirág-életűnek. A kiadó újságjainak több politikai tudósítója értesítést kapott, hogy a hamarosan Törökországba induló kancellár repülőgépén ezúttal nem tudnak helyet biztosítani számukra. „Nem megtorlásról van szó, szervezési problémáink vannak” – hangzott a kancellári hivatal magyarázata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.