Szégyen

2004. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bezárult a kör. Május elsejétől az új tagállamok állampolgárai, így a magyarok is, csak korlátozással, kisebb-nagyobb diszkriminációval vállalhatnak munkát a jelenlegi Európai Unió területén. Némi esély persze mutatkozik arra, hogy Ausztria legkeletibb tartománya egy speciális megállapodást köt velünk. Hogy oda ne rohanjunk: Burgenland egykor mégiscsak Magyarország része volt, ily módon akár missziója is lehetne ennek a többnemzetiségű, velünk határos régiónak, hogy megnyissa előttünk munkaerőpiacát. Arról nem is beszélve, hogy a kimutatások alapján ismét a magyarok tartják el az ottani kereskedelmi egységeket, s hazánk gazdasági szempontból első számú partnere a Várvidékre keresztelt osztrák területnek.
Azokat tehát, akik még fűztek némi reményt az Európai Unión belül az esélyegyenlőséghez, végképp kiábrándíthatták az előző hetek eseményei: a száznyolcvan fokos fordulat. De elevenítsük csak fel emlékeinket! A csatlakozási tárgyalásokon 2001-ben a német és az osztrák politikai lobbi hatására olyan döntés született, miszerint a jelenlegi EU-tagállamok korlátozhatják a kelet-közép-európai országok polgárainak munkához való jutását. S bár Ausztria és Németország nem volt gavallér, legalább úriember módjára viselkedett: kikötötte, hogy öt plusz két évre elzárja az álláslehetőségeket. Mellesleg a két célország egérutat adott: keretegyezmények révén dolgozhatunk a sógoréknál és a bajor tájakon.
Ami viszont a többieket illeti: annak idején például Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország, Spanyolország és Olaszország is a teljes nyitás mellett kötelezte el magát. Az ígéret szép szó… A fentiekhez képest azonban gyors egymásutánban felejtették el nevezett tagállamok adott szavukat, és hirtelenjében megváltoztatták álláspontjukat. Sajnos a dominóelv alapján csatlakozott hozzájuk Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország és tegnap Írország is. Persze a korrektség kedvéért jegyezzük meg, hogy nincs még mindenütt kormánydöntés erről, ám a témában érintett politikusok már jelezték: a folyamat feltartóztathatatlan; egyáltalán nem kellünk a Nyugatnak. Magyarán minden marad a régiben.
Noha az EU politikusai váltig tagadják, mégiscsak arról lehet szó, hogy balkáni jöttmenteknek tartják a magyarokat, a szlovákokat, a cseheket, a lengyeleket vagy éppenséggel a baltiakat Európa fejlettebbik részén. Olyan népeknek, amelyek a gazdag nyugati országokban megszerzett jövedelmükből tartják el az otthon éhező-fázó, munkanélküli-segélyből tengődő családtagjaikat.
Pedig érdemes lenne alaposabban körülnézni, hiszen a legtöbb csatlakozó állam fejlődési pályára állt, ráadásul nem a kelet-közép-európai polgárok szokása a vándorlás. Ha viszont munkát vállalunk, akkor azt megbecsüljük. Bécstől az északolasz Meránig vagy a délnémet Nürnbergtől a svéd Ystadig nemigen panaszkodtak még a magyar munkaerőre. Sőt ismertek vagyunk a szorgalmunkról, becsületességünket pedig bármikor összevethetjük egy olasszal vagy egy franciával. De a Nyugaton élő magyar emigráció sorsa is tanúsítja, hogy az évtizedek alatt megszerzett reputáció nemcsak felkészültségüknek, hanem kitartásunknak és kreativitásunknak is köszönhető.
Pat Cox, az Európai Parlament elnöke szégyenteljesnek nevezte azt a folyamatot, amit az unió mostani tagállamai művelnek a májusban csatlakozó országok állampolgáraival. Igen, ez szégyen. És nem csak uniós normák szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.