Szervezkedő munkások

Sztrájkbizottság alakult tegnap a villamosenergia-iparban, mivel nem sikerült megállapodni az idei béremelés mértékéről. A Vasutasok Szakszervezete eközben azt követeli, hogy a MÁV Rt.-nél állítsák le a létszámcsökkentést, a gazdasági társaságok privatizációját, a vasúti ingatlanok értékesítését.

Bákonyi Ádám
2004. 02. 18. 18:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel hat tárgyalási forduló után a munkáltatók továbbra is legfeljebb hétszázalékos bruttó béremelést ajánlanak a szakszervezetek legalább nyolcszázalékos követelésével szemben, tegnap sztrájkbizottságot alakított a villamosenergia-ipar három reprezentatív szakszervezete. A Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Bányaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a LIGA VHSZ szerint a munkaadók ajánlata idén nem biztosít reálbér-növekedést, sőt egyes kereseti kategóriákban inkább reálbércsökkenést eredményez. A cégek bevételei alapján érdekvédők négy-öt százalékos reálbér-növekedést tartanak szükségesnek. Közismert, hogy az elmúlt években az ágazatban kötött privatizációs szerződések alapján az állam nyolcszázalékos nyereséget mindenképpen garantál a magánkézbe került cégeknek, ám a munkavállalók béremeléséről nem született hasonló megállapodás. Az érdekvédők azt is kifogásolják, hogy nem jött létre az a bizottság, amelynek az ország energetikai kérdéseiről kellene tárgyalnia. Szerintük Csillag István közlekedési miniszter ezzel megsérti a villamosenergia-törvényt, és nem tartja be a tavaly a kormány és az érdekvédők között létrejött megállapodást.

Aláírásgyűjtésbe kezdett a Vasutasok Szakszervezete annak érdekében, hogy a közlekedési minisztérium a közlekedéspolitikai koncepció megszületéséig függessze fel azokat az intézkedéseket, amely a vasúti szolgáltatás színvonalának csökkenéséhez, a közlekedésbiztonság romlásához vezet. Követelik, hogy a MÁV-nál állítsák le a 2004-re tervezett létszámcsökkentést, a gazdasági társaságok privatizációját, az ingatlanok értékesítését, amíg a közlekedési rendszerről nem születik érdemi döntés.




Egyeztetésre várva
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) csak egy Draskovics Tiborral történő egyeztetés után hozhat döntést arról, elfogadja-e a kormány hatszázalékos bérajánlatát – döntött kedden a SZEF szövetségi tanácsa. A pénzügyminiszter megszorító csomagja ugyanis alapvetően érinti a közszolgáltatások minőségét és az ott dolgozók egzisztenciális biztonságát. Draskovics ígéretére emlékeztetve követelik, a kormánydöntés előtt adjon tájékoztatást a megszorításokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.