Mivel hat tárgyalási forduló után a munkáltatók továbbra is legfeljebb hétszázalékos bruttó béremelést ajánlanak a szakszervezetek legalább nyolcszázalékos követelésével szemben, tegnap sztrájkbizottságot alakított a villamosenergia-ipar három reprezentatív szakszervezete. A Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Bányaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a LIGA VHSZ szerint a munkaadók ajánlata idén nem biztosít reálbér-növekedést, sőt egyes kereseti kategóriákban inkább reálbércsökkenést eredményez. A cégek bevételei alapján érdekvédők négy-öt százalékos reálbér-növekedést tartanak szükségesnek. Közismert, hogy az elmúlt években az ágazatban kötött privatizációs szerződések alapján az állam nyolcszázalékos nyereséget mindenképpen garantál a magánkézbe került cégeknek, ám a munkavállalók béremeléséről nem született hasonló megállapodás. Az érdekvédők azt is kifogásolják, hogy nem jött létre az a bizottság, amelynek az ország energetikai kérdéseiről kellene tárgyalnia. Szerintük Csillag István közlekedési miniszter ezzel megsérti a villamosenergia-törvényt, és nem tartja be a tavaly a kormány és az érdekvédők között létrejött megállapodást.
Aláírásgyűjtésbe kezdett a Vasutasok Szakszervezete annak érdekében, hogy a közlekedési minisztérium a közlekedéspolitikai koncepció megszületéséig függessze fel azokat az intézkedéseket, amely a vasúti szolgáltatás színvonalának csökkenéséhez, a közlekedésbiztonság romlásához vezet. Követelik, hogy a MÁV-nál állítsák le a 2004-re tervezett létszámcsökkentést, a gazdasági társaságok privatizációját, az ingatlanok értékesítését, amíg a közlekedési rendszerről nem születik érdemi döntés.
Egyeztetésre várva
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) csak egy Draskovics Tiborral történő egyeztetés után hozhat döntést arról, elfogadja-e a kormány hatszázalékos bérajánlatát – döntött kedden a SZEF szövetségi tanácsa. A pénzügyminiszter megszorító csomagja ugyanis alapvetően érinti a közszolgáltatások minőségét és az ott dolgozók egzisztenciális biztonságát. Draskovics ígéretére emlékeztetve követelik, a kormánydöntés előtt adjon tájékoztatást a megszorításokról.