Szűkmarkú EU-büdzsé

A májusi bővítés után több mint tíz százalékkal csökken az egy főre jutó átlagos GDP az Európai Unióban, miközben a hátrányos térségek száma a mai 48-ról 67-re nő. A gondot az okozza, hogy az unió 2007 és 2013 közötti költségvetési időszakának kohéziós alapelvei szerint kevés pénz jut a felzárkóztatásra – derül ki nyugati kutatóintézetek felméréseiből.

2004. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a gazdasági növekedés gyorsítása és a fenntartható fejlődés jegyében fogalmazta meg a következő költségvetési időszak kohéziós politikájának alapelveit a múlt héten az Európai Bizottság, az amerikai Cato intézet, továbbá az OECD szerint elképesztően kevés forrás jut majd a közép-európai országok felzárkóztatására.
Utóbbi szervezet kutatói úgy vélekednek: Magyarországnak, ha gazdasága 2 százalékkal gyorsabban bővül, mint az unióé, 35 évre van szüksége, hogy elérje a nyugati közösség átlagát. Jelenleg viszont az EU gazdasága átlagosan 2 százalékkal növekszik, míg hazánk produktivitása 2004-ben csak 3 százalék körül alakul. Vagyis: az amúgy sem túl optimista elemzés sem reális. A brüsszeli irányelvek alapján egyébként a tagországok összesített GDP-jének pusztán 0,41 százalékát fordítanák a szegényebb térségek felzárkóztatására. Ez várhatóan kevés lesz, mert becslések szerint a hátrányos térségek száma a mai 48-ról 67-re nő. A vitaindítónak szánt bizottsági jelentés szerint az említett periódusban a regionális támogatások 80 százaléka azon térségeknek jutna, melyek fejlettsége az uniós átlag 75 százaléka alatt van. A tizenötök azon régiói, melyek a bővítés miatt kiesnek az úgynevezett első célkitűzési körből, átmeneti támogatásra számíthatnak. A források további 18 százalékából a regionális versenyképesség és a foglalkoztatás javítását célzó programokat finanszírozná Brüsszel. Mint megírtuk, a nyugati közösség hat nettó befizetője (Ausztria, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Hollandia és Svédország) szigorítaná a közös költségvetés kiadási oldalát. A „nagyhatalmak” tavaly decemberben azt javasolták, hogy a büdzsé plafonja ne haladja meg a tagállamok összesített bruttó nemzeti jövedelmének egy százalékát. Az EU éves költségvetését jelenleg a tagállamok nemzeti jövedelmének 1,24 százalékában határozták meg, ám a kötelezettségvállalások vonatkozásában ez az arány felszökhet akár 1,3 százalékra is. A közös büdzsé ily mértékben azonban még sosem fizetett ki pénzt a különböző országoknak: tavaly például csupán 0,98 százalékát tette ki ez az összeg.
Valószínűleg idén is hasonló lesz a helyzet. Erről tanúskodnak az Európai Parlament által jóváhagyott döntések is, hiszen az idén a tíz új taggal bővülő unió büdzséjének kiadási oldala pusztán 2,3 százalékkal emelkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.