Szeptember végéig kell az új szabályozás részletes koncepcióját a kormánynak benyújtani, míg a törvénytervezet szövege várhatóan 2005 tavaszán kerül a parlament elé. A cél a fizetésképtelen cégek valódi, tényleges reorganizációjának lehetővé tétele, illetve a menthetetlennek tekintett vállalkozások lehető leggyorsabb felszámolása – kaptuk a tájékoztatást a Felszámolók Országos Egyesületétől (FOE). A szakmai szervezet képviselői úgy tartják, hogy a jogi környezet módosítása égetően fontos, hiszen a jelenleg is hatályos, egyébként 1991-ben elfogadott jogszabályt már nem lehet az időközben jelentősen megnövekedett számú ügyhöz „illeszteni”. Ráadásul a csődtörvényhez nem alkalmazkodott az igazságszolgáltatás sem.
A magyar csődeljárással az a gond, hogy bonyolult, a határidők pedig rövidek. Bár a felszámolók szerint – a meghonosodott gyakorlattal szemben – lehet sikeres egy csődeljárás is. Ennek lényegében feltétele van: segíteni kell az adósságot felhalmozó céget, de szükséges a talpra állítás folyamatának ellenőrzése is. Mindehhez a bázis a megfelelő reorganizációs terv lehet, ám problémát okoz, hogy a hazai társas vállalkozások tőkeszegények.
Az Európai Unió tagállamainak többségében egységes fizetésképtelenségi törvény szabályozza a bajba került vállalkozások sorsát. Ennek megalkotása ugyan nem kötelező, de Magyarországon is célszerű lenne. Ha a parlament beiktatja az új jogszabályba a határokon átívelő felszámolás szabályait, úgy magyarországi szakemberek végzik majd azoknak a cégeknek a megszüntetését, amelyek az EU más tagállamaiban vannak bejegyezve, viszont itt fejtik ki gazdasági tevékenységüket. A kimutatások szerint jelenleg csaknem 30 ezer gazdasági társaság vár arra, hogy valamilyen formában megszüntessék.
Holnap jön az igazi tél!