A döntés indoklása szerint az MSZP–SZDSZ által támogatott Szűcs Béla és a függetlenként induló Sári Győző közötti 33 szavazat különbség kialakulására hatással volt az a tévéműsor, amely felvonultatta Szili Katalin szocialista házelnököt és Kuncze Gábor SZDSZ-elnököt. A programot – az önkormányzat tájékoztatása szerint – minimum 300 otthonban fogni lehetett a választás előtti reggelen Kabán. A választáson alulmaradó Sári Győző lapunknak elmondta: vállalja az újabb megméretést a polgármesteri székért. Szűcs Bélát lapzártáig nem sikerült utolérni. Emlékezetes: a kormánypárti politikust nem sokkal a választás után hivatalában fogadta Medgyessy Péter. Szűcs újraválasztása a kormányfő szerint azt mutatja: visszatért az emberek hite, hogy a baloldal megint sikereket tud elérni.
*
A választók ezek szerint pontosan tudják, kik azok, akikre a nehézségek megoldásában számíthatnak – idézte a miniszterelnök üdvözlő szavait a kormányszóvivői iroda MTI-nek megküldött közleménye.
Az ügy kapcsán Arnóth Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője úgy nyilatkozott: a szocialistáknál napi gyakorlattá vált a választási csalás, s emiatt üdvözlendő a független magyar bíróság döntése, amellyel a pártpolitikától elhatárolódni akaró kabai polgárok mellé állt. A fideszes politikus emlékeztetett rá: a Fidesz – ellentétben a szocialistákkal – egyáltalán nem kampányolt, mert tudomásul vette a város kívánságát. A szocialisták viszont lerohanták a kabaiakat, fél tucat jelentős politikust vonultattak fel a városban, jelöltjük mégis kevesebb szavazatot kapott, mint a 2002-es választáson. A fideszes politikus szerint a Kabán alkalmazott tisztességtelen eszközök is azt bizonyítják, hogy a baloldal nem képes tudomásul venni az MSZP koncepciótlan politikája következtében bekövetkezett látványos bizalomvesztést.
Oláh Lajos, az MSZP és Gadus István, az SZDSZ Hajdú-Bihar megyei elnökei felhívták a figyelmet: a kampánycsendet a bíróság ítélete szerint az MTV sértette meg. „Reméljük, hogy a kampánycsendsértés ténye mögött nem áll politikai szándék, hanem pusztán emberi mulasztás történt.”
Kabán tavaly novemberben oszlatta fel magát tíz képviselő kezdeményezésére a helyi önkormányzat, mert nem tudtak együttműködni az MSZP–SZDSZ színekben megválasztott Szűcs Béla polgármesterrel. Szegi Emma képviselő ennek kapcsán úgy nyilatkozott, a város gazdálkodásával kapcsolatosan szabálytalanságokat észleltek, s ezeket többszöri kísérlet után sem sikerült megbeszélniük a polgármesterrel, akinek fegyelmit is adtak. A január 31-re kitűzött időközi helyi választáson hárman indultak a polgármesteri székért: a kormánypártok támogatásával Szűcs Béla, függetlenként Sári Győző, valamint Nagy Lajos. A győztes újra Szűcs Béla lett 1201 szavazattal, 33 vokssal előzve meg Sári Győzőt, míg Nagy Lajos alig több mint kétszáz szavazatot kapott. Az ügy pikantériája, hogy a testület önfeloszlatását kezdeményező tíz képviselő közül kilenc újra bizalmat kapott a kabaiaktól, vagyis a város irányításában kialakult patthelyzet újra kialakult.
A választás után Sári Győző – aki egyébként képviselőként bekerült az új testületbe – és Gere Attila – akit nem választottak újra önkormányzati képviselőnek – a helyi választási bizottsághoz fordult. Sári azt kifogásolta, hogy a helyi szociális otthonban rábeszéléssel és szórólapokkal befolyásolták a koruk és iskolázatlanságuk miatt joguk gyakorlásában akadályozott idős embereket. Gere Attila pedig azért emelt kifogást, mert az MTV a kampánycsend idején olyan adást sugárzott, amiben Kuncze Gábor és Szili Katalin kampányoltak Szűcs Béla mellett. Mivel a kifogásokat mind a helyi, mind a területi választási bizottság elutasította, az érintettek bírósághoz fordultak. A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság Sári Győző kifogását bizonyíték hiányában elutasította, Gere Attila beadványának viszont helyt adott.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál