Euró, de mikor?

2004. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ember legyen a talpán, aki érti a Medgyessy-kormány gazdaságpolitikáját. Miközben ugyanis a miniszterelnök néhány makrogazdasági mutató pozitív alakulása kapcsán biztató jelekről beszél, sőt Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerint kifejezetten erős a magyar gazdaság, addig ugyanők – a fentiekkel szemben – óvják hazánkat az euró gyors bevezetésétől. Az uniós pénz meghonosítására ugyanis Magyarország még nincs felkészülve – mondják.
Tehát a kormány továbbra is lebegteti az időzítéssel kapcsolatos döntést, a jegybank pedig várja azt. A halogatás indoka, hogy a kabinet társadalmi párbeszédet ígér ebben a kérdésben; ha ez lezajlik, úgy talán kiderül, hogy mikor temethetjük el a forintot, és fizethetünk itthon euróval. Nem tudni persze, mit ért társadalmi párbeszéd alatt a kormány. Esetleg érdek-képviseleti (?) fórumok bevonását, netán parlamenti vizsgálóbizottság felállítását vagy a szakszervezetek meghallgatását? Ekkora sületlenséget!
Ha ugyanis a Medgyessy-kabinet komolyan venné a korábbi, ráadásul a miniszterelnök által bejelentett 2008-as céldátumot, úgy a konszenzust élvező döntést nem söpörte volna le egy mozdulattal az asztalról hónapokkal ezelőtt… Jegyezzük meg azt is, hogy eddig nem volt olyan ország, amely a saját maga által meghatározott időzítést nem tartotta be. Minduntalan felvetődik persze az alapkérdés, miért is olyan fontos nekünk mielőbb csatlakozni az eurózónához, s elfelejteni a magyar forintot, hiszen az Európai Unióban sem lelkesednek kifejezetten érte. A svédek például teljes mellszélességgel ellenzik az eurózónához csatlakozást, Nagy-Britanniában pedig hallani sem akarnak arról, hogy font helyett uniós pénzzel fizessenek. Ott pedig, ahol már mindent euróban számolnak, például Ausztriában és Németországban, tombol a nosztalgia a korábbi nemzeti valuta iránt.
Nos, ha van miért csatlakoznunk az unióhoz, az pont a közös fizetőeszköz átvétele. Magyarország szempontjából a gyors bevezetés tudniillik pozitívan hat a tőkeáramlásra, a makrogazdasági folyamatokra, arról nem is beszélve, hogy hazánk kötelezettséget vállalt a maastrichti kritériumok teljesítésére. Utóbbi feltételek betartása lényegében az euró meghonosításának alappillére.
Mik is ezek?
Alacsony infláció, minimális költségvetési deficit, s az államadósság sem szökhet fel a bruttó nemzeti termék 60 százalékáig. Ha a felsoroltakat megvizsgáljuk, hamar rádöbbenünk, hogy a Medgyessy-kormány gyakorlatilag semmit nem tud felmutatni. Pontosabban: a kabinet uniós csatlakozásunk előtt bő egy hónappal magas inflációval, egekbe szökő államháztartási hiánnyal és elképesztő méreteket öltő eladósodottsággal büszkélkedhet. Nemhogy az elvárásoknak nem tudunk megfelelni, a helyzet az Orbán-kormány távozása óta egyre rosszabb.
A pénzügyér és a kormányfő eközben úgy érvel, hogy nem szerencsés az euróval kapcsolatos konkrétumokat rögzíteni, mert az kényszerpályára visz bennünket. Így van. Pont ezen az úton haladunk – visszafelé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.