Exkavátor mélyíti az árkot a Zengőn

Exkavátorral dolgoznak Pécsvárad mellett az erdőben a zengői lokátorépítés előkészítői. A Fidesz zöldtagozata Medgyessy Péterhez fordul a munkálatok leállítása és az engedélyezési eljárás felülvizsgálata érdekében. A radarberuházás ellen tiltakozó szervezetek újabb akciókat terveznek a Zengőn, a Honvédelmi Minisztérium (HM) azonban továbbra is a törvényesség betartására hivatkozik.

2004. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földmunkagép mélyíti a talajt magasfeszültségű földkábelek lefektetéséhez a zengői lokátor pécsváradi lőtérre tervezett kiszolgálóépületétől vezető úton a mecseki erdőben. A zöldek egyelőre nem avatkoznak közbe, mert a munkák nem védett területen folynak, de a mai napon ismét őrjáratot indítanak a Zengőre, mert a honvédség lőgyakorlatra hivatkozva lezárja a térséget. A civil szervezetek újabb nagygyűlést is kívánnak tartani a Zengőn, május 1-jén vagy a Föld napja alkalmából.
Illés Zoltán, a Fidesz zöldtagozatának alelnöke a szombati „Mecscsek” elnevezésű zöldkonferencián Pécsett bejelentette: a párt környezetvédelmi tagozata úgy döntött, hogy felszólítja Medgyessy Péter kormányfőt, azonnal állítsa le a munkálatokat. A zöldtagozat szerint ideje, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszter keressen más, alkalmas helyet a radarnak és Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter szót emeljen az élővilág megőrzéséért. Információink szerint egy országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyészhez fordul, hogy induljon törvényességi eljárás is az ügyben, mert kérdéses, hogy a honvédelmi tárcának volt-e joga kiadni az építési engedélyt. Erre ugyanis egy 2002-es kormányrendelet alapján van lehetőség, de a beruházás engedélyezési folyamata már a kilencvenes években elkezdődött. Illés Zoltán feltételezése szerint „pénzügyi háttéralkuk és személyes érdekek húzódnak meg a beruházás mögött, a HM ezért nem hajlandó letenni az építkezésről”. A konferencián a HM képviselői elismerték, hogy a kivitelezéshez szükséges környezetvédelmi hatástanulmányt részben titkosították, mert nemzetbiztonsági okokból nem árulhattak el egyes adatokat.
Majtényi László alkotmányjogász ezzel kapcsolatosan kijelentette: a hatástanulmány titkosítása nem jogszerű, a dokumentumot egyes adatok védelmével be kellett volna mutatni az érdeklődőknek.
Borhidi Attila botanikus professzor arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európában egyedülálló zengői virágos növény, a bánáti bazsarózsa az élőhelyével együtt bekerült az Európai Unió védett növényfajokat is regisztráló Habitate-direktívájába, így a csatlakozás aláírásával Magyarország vállalta ezek védelmét.
Mint ismeretes: a HM csaknem 23,5 milliárd forintos NATO-támogatással kíván lokátorállomást létesíteni a Zengőn. A beruházás ellen több mint 60 civil szervezet emelte fel a szavát, többek között Szili Katalin házelnöknél és a NATO főtitkáránál. A parlament környezetvédelmi bizottsága állásfoglalásban szólította fel Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert, hogy kérjen vizsgálatot alternatív helyszín kijelöléséhez. A Zengő-ügy kivizsgálására öt minisztérium bevonásával tárcaközi bizottság is alakult. Matyuc Péter, a HM kommunikációs főigazgatója azonban továbbra is azt hangsúlyozta: minden munkához – így a jelenleg folyó kábelfektetéshez is – minden engedélye megvan a szaktárcának, amely nem mondhatja le a beruházást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.