Fokozott készültség Pakson

A közterületek, a szállodák, a bevásárlóközpontok, a közlekedési csomópontok mellett a Paksi Atomerőműnél és a katonai objektumoknál is fokozták a készültséget a madridi események miatt elrendelt biztonsági intézkedések részeként. A paksi erőmű körzetében viszont csak a helyiek egy százalékának jut védőfelszerelés katasztrófa esetén.

2004. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fokozottabb készenlétbe helyezik a Paksi Atomerőmű őrzés-védelmével megbízott alakulatot, az úgynevezett Neutron-kommandót a madridi események miatt megtett biztonsági intézkedések részeként – értesült lapunk. A létesítmény védelme megoldott, de katasztrófahelyzet esetén csak minden századik környékbeli juthat védőfelszereléshez, mert ezek szavatossága lejárt. Koltai Tamás (Fidesz) szerint a kormány az emberek biztonságán akar takarékoskodni, mert vásároltak ugyan 51 ezer menekítőkámzsát, de ezek nagy része nem Paksra került.
Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elismerte: az új eszközöknek csak egy része garantálhatja Paks biztonságát, mert az országban 50 különféle veszélyes üzem létezik, ahová szintén szállítani kell védőfelszereléseket. Tájékoztatása szerint a kormány a napokban tárgyalja, hogy mennyit költenek további eszközökre. Ugyanakkor állította: katasztrófahelyzet esetén Paks környékén is elég védőfelszerelés van a kimenekítéshez.
A Honvédelmi Minisztérium a katonai objektumok és a Paks feletti légtér fokozott védelmére is felkészült a madridi merényletet követően – közölte Bocskai István, a tárca kommunikációs főigazgató-helyettese. Sajtóértesülésekre reagálva közölte: nem tud arról, hogy az iraki magyar jelenlét csökkentéséről tárgyalnának a szaktárcával.
Brüsszelnek ki kell dolgoznia egy intézkedési tervet az európai nagyvárosok védelme érdekében – nyilatkozta tegnap Demszky Gábor főpolgármester, aki az Európai Uniós Fővárosok Uniójának soros elnökeként ezt a kezdeményezést eljuttatta az EU-hoz. Demszky közölte: a szervezet elnökeként konferenciát hív össze Budapestre, ahol az európai városok biztonságpolitikai szakértők segítségével kidolgozhatják saját intézkedési terveiket. Bejelentette: bár Budapest nem elsődleges terrorista célpont, a főváros intézkedési tervet dolgoz ki az itt élők biztonságérzetének növelésére. Demszky péntekre összehívta a fővárosi védelmi bizottság ülését.

***

Megmenekülhet a Zengő
A madridi terrorcselekmények után még fontosabb a zengői lokátorállomás megépítése, mert ez olyan megelőző lépés, amellyel fokozzuk az ország biztonságát – hangsúlyozta Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgató-helyettese azt követően, hogy Iváncsik Imre, a tárca politikai államtitkára környezetvédelmi szervezetek képviselőivel találkozott tegnap. Csáki Roland, a Greenpeace magyarországi képviselője ugyanakkor kijelentette: a civil szervezetek képviselői szerint hallgatni és beleegyezni hívták őket. Hangsúlyozta: szükség van az ország biztonságát fokozó beruházásokra, de ezeket nem természetvédelmi területeken kell megvalósítani. Bocskai állítása szerint katonatechnikai szempontból a Zengő a legalkalmasabb hely radarállomás felállítására, mert máshol azt csak több hasonló objektummal lehetne kiváltani. Eközben az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága egyhangúlag elfogadta azt az állásfoglalást, amelyben arra szólítják fel a környezetvédelmi és vízügyi minisztert, hogy a természeti értékek védelmének érdekében tárgyalja meg a kormány képviselőivel, milyen más helyszínt lehetne választani a radarépítéshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.