Hozzájut-e Kőbánya a milliárdjaihoz?

Egyre mélyebb gazdasági válságba sodorja Kőbányát, hogy a mai napig nem kapta vissza a Kereskedelmi és Hitelbank brókercégénél elhelyezett mintegy hárommilliárd forintnyi értékpapírját. Emiatt a kerület szocialista vezetésének javaslatára a közelmúltban megszavazták a forgóeszközhitel hárommilliárd forintra emelését, amelynek fedezeteként a bank megterhelt három önkormányzati ingatlant. A fizetőképesség határán egyensúlyozó önkormányzat a beruházások és a bérek finanszírozására is hiteleket vett fel. Mindennek tetejébe a K&H egyelőre nem hajlandó elismerni annak a választott bíróságnak az illetékességét sem, amelynél az önkormányzat beperelte a bankot. Pedig ez garantálná, hogy viszonylag hamar döntés szülessen a pénz visszaadásáról. Ehelyett azonban az ország második legnagyobb pénzintézete – a jelek szerint – inkább az évekig elhúzódó polgári peres eljárás híve.

2004. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, Kőbánya egyre kilátástalanabb pénzügyi helyzetbe kerül. Január végi ülésén a kétharmados baloldali többségű képviselő-testület a forgóeszközhitel hárommilliárd forintra emeléséről döntött. Eközben az önkormányzat működési költségei évről évre emelkednek, a dolgozók fizetését tavaly nyár óta csak mintegy havi kétszázmillió forintos hitel segítségével tudják fedezni, ráadásul 750 millió forintos beruházási hitelt is felvettek. A kerület adósságcsapdában vergődik.
Pedig Kőbánya belterületi földjei után a nagyvállalatok privatizálásából tekintélyes vagyonhoz jutott a kilencvenes évek második felében, amelyet azonban mára szinte teljesen felélt. Ennek a vagyonnak a maradványa (százezernyi Richter-részvény) éppen a brókerbotrányban elhíresült Kulcsár Attila és társai kezei között tűnt el a közelmúltban. Az önkormányzat rossz gazdálkodásának következménye, hogy a kerület évente körülbelül kétmilliárd forintos működési forráshiánnyal küzd.
Kőbánya fizetőképessége évek óta az OTP-től felvett forgóeszközhitelen áll vagy bukik. A hitel tavaly lépte át először az egymilliárdos küszöböt, január végére pedig megközelítette a kétmilliárd forintot. A testület egy hónappal ezelőtti döntése felhatalmazza Andó Sándor szocialista polgármestert, hogy tárgyaljon a bankkal a hitelösszeg hárommilliárd forintra emeléséről. A kerület vezetése szerint ez csupán egy biankó döntés, és ha időközben sikerül megállapodniuk a Kereskedelmi és Hitelbankkal (K&H), illetve annak brókercégével, akkor nem emelik a hitelkeretet. A hitel megemeléséhez az OTP immár biztosítékot kért, mire a képviselő-testület megszavazta, hogy jelzálog kerüljön az Új köztemető egyik tartalék területére, a sportligetre, valamint egy közparkra. Kleinheincz Gábor, a kőbányai Fidesz gazdasági szakértője szerint az önkormányzati törvénnyel ellentétes, hogy korlátozottan forgalomképes ingatlanokat ajánlottak fel hitelfedezetnek. Lőrincz Jenő, a polgármesteri hivatal irodavezetője ezzel szemben lapunknak azt állította, mindhárom terület szolgálhat hitelfedezetül, mivel azok az önkormányzat tulajdonai, és tehermentes ingatlanokként vannak nyilvántartva a földhivatalban. Hozzátette: ha sikerül megállapodni a K&H-val, akkor nem lesz szükség a hitelkeret emelésére és az ingatlanok megterhelésére.
Azonban úgy tűnik, a K&H nem érdekelt a megállapodás gyors nyélbe ütésében és az önkormányzat vagyonának mihamarabbi viszszafizetésében. Erre utal, hogy a kerület és a K&H Befektetési Rt. közötti szerződésben foglaltak ellenére a bank nem hajlandó elfogadni a választott bíróság illetékességét az ügyben. Pedig ez garantálná, hogy az akár több évig is elhúzódó polgári peres eljárás helyett néhány hónapon belül jogerős döntés szülessen, és a kerület visszakaphassa jogos jussát, a Kulcsár-csapat által „vagyonkezelt” több milliárd forintnyi közvagyont. Azonban a K&H jelenlegi vezetői szemmel láthatóan azt akarják, hogy minél később döntsön a bíróság. (Biztosan ismerik a mondást: aki időt nyer, pénzt nyer.)
A bank illetékesei az üggyel kapcsolatos kérdéseinkre nem válaszoltak.
Értesüléseink szerint a pénzintézet azért vonja kétségbe a választott bíróság illetékességét, mert szerintük a K&H Befektetési Rt. és a kőbányai önkormányzat közötti szerződés – amely tartalmazza, hogy vitás esetekben a felek választott bírósághoz fordulnak – nem vonatkozik a befektetési rt. szerepét később átvevő K&H Equities Rt.-re., amelyhez átkerült az önkormányzat többmilliárdos vagyona. Ugyanakkor tény, hogy a bank az Equitiesben jelentős tulajdonrésszel rendelkezik, a K&H Pannonlízing Pénzügyi Szolgáltató Holding Rt.-ben pedig – amely 2001 végén a befektetési rt. és a Pannonlízing Pénzügyi Szolgáltató Rt. összeolvadásával jött létre – közvetlen befolyással rendelkezik. Úgy tudjuk, a választott bíróság néhány héten belül dönt a jogutódlás körüli vitában, amellyel egyúttal arról is határoz, van-e illetékessége eljárni az ügyben.
Mint arról beszámoltunk, a kőbányai képviselő-testület tavaly pert indított a Budapesti Értéktőzsde és Árutőzsde Állandó Választott Bírósága előtt a K&H Equities ellen, mivel nyoma veszett a brókercégnél elhelyezett több mint 103 ezer darab Richter-részvénynek, illetve a 2002 végén közel 900 millió forint értékben vásárolt K&H nyílt végű befektetési jegynek. Ezenkívül perlik a részvények után járó osztalékot és az értékpapír-befektetések járulékait is. A X. kerületi önkormányzatot évente több száz millió forintra rúgó veszteség éri az elmaradt kamatbevételek, illetve a felvett hitel kamatterhei miatt egészen addig, amíg vissza nem kapja vagyonát.
Egyelőre nem lehet tudni, mi lett a sorsa Kőbánya hárommilliárd forintjának. A nyomozó hatóság tőkepiaci szakértő segítségével jelenleg is vizsgálja, milyen számlákon landolhatott az önkormányzat vagyona, és a nyomozás befejezéséig nem nyilatkozik az ügyben.
Kleinheincz Gábor a K&H-botrány fényében elgondolkodtatónak tartja, miért próbálta 2002 őszén Andó Sándor elérni, hogy a következő évtől a K&H legyen az önkormányzat számlavezető bankja. Végül 2004. január 1-jét jelölték meg a bankváltás dátumaként, a brókerbotrány kirobbanása azonban keresztülhúzta számításaikat. (Emlékezetes, Kulcsár Attila tavaly azt állította, hogy pénzzel támogatta Andó Sándor 2002-es kampányát, amit a polgármester határozottan cáfolt. Ugyanakkor elismerte, hivatali ideje alatt több mint ötször találkozott a brókerrel.) A Fidesz gazdasági szakértője szerint arra a kérdésre sem kaptak mind a mai napig megnyugtató választ, miért kötött a kerület vezetése versenyeztetés nélküli szerződést a K&H Medicina Egészségpénztárral – amelynek jogelődjében, a Medicina Egészségpénztárban Kulcsár Attila 2000 és 2002 között igazgatótanácsi tag volt – a kőbányai köztisztviselők és közalkalmazottak évi közel kétszázmillió forintos befizetéseinek kezelésére.
Kleinheincz Gábor szerint a költségvetés rendbetétele érdekében a polgári oldal évekig sürgette az intézményhálózat ésszerű szűkítését, de azt az MSZP–SZDSZ-többség politikai szempontok miatt csak megkésve és ellentmondásosan vállalta fel. Például tavaly bezárták a híres Száva utcai sportiskolát, de az ott tanuló háromszáz gyermek nem a szocialisták által fejlesztésre ítélt Üllői úti általános iskolában folytatta tanulmányát, hanem más kerületekben. Az Üllői úton pedig hiába indítottak három új első osztályt, csupán tucatnyi gyermek iratkozott be tavaly szeptemberben – emlékeztetett Kleinheincz Gábor. Hangsúlyozta: az elhibázott döntés ellenére iskolabezárásra és -összevonásra – átgondolt formában – szükség lenne, hiszen jelenleg hatezer gyermek jár Kőbányán iskolába, de a kapacitás tízezer főre elegendő.
Andó Sándor polgármester lapunknak adott nyilatkozatában leszögezte: a kőbányai önkormányzat fizetőképes. Elmondta: a képviselő-testület valószínűleg március 11-én tárgyalja meg az idei évi költségvetés tervezetét, amelynek bevételi oldala meghaladja a 18 milliárd forintot. Ebből mintegy nyolcmilliárd forint az önkormányzat saját bevétele, 2,6 milliárd a normatív állami támogatás, ingatlanok értékesítéséből hárommilliárd forint folyik be, kedvezményes kamatozású, hosszú lejáratú beruházási hitelből pedig 750 millió. Ehhez jön még a hárommilliárd forint keretösszegű folyószámlahitel, amely az önkormányzat likviditását segíti, hiszen a bevételek nem ütemezetten érkeznek – jelentette ki a polgármester.
Andó Sándor kiemelte: a bankváltás még az előző ciklus idején indult meg. (Akkor a fideszes György István volt a polgármester, de a testületben ugyancsak a szocialisták voltak többségben – a szerk.) Megjegyezte: az egészségpénztárak – a pénzintézetekhez hasonlóan – nem tartoznak a közbeszerzési törvény hatálya alá, ráadásul a köztisztviselők egyénileg köthetnek velük szerződést – ha akarnak. Végül hozzátette: az oktatási intézmények ésszerű összevonása, megszüntetése a korábban elfogadott oktatási koncepció szerint halad, és várhatóan még az idén befejeződik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.