Készültség itthon és világszerte

Fokozzák a biztonsági szolgálatok készültségét és a rendőrség jelenlétét a közterületeken, bár Magyarországot nem fenyegeti közvetlen terrorveszély – jelentette be tegnap Medgyessy Péter kormányfő. Az ellenzék szerint a terrorizmus elleni katonai fellépés félmegoldás, de továbbra is csak az MDF követeli a magyarok hazahívását Irakból.

2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Madrid után még láthatóbb rendőrséget ígérnek
Közvetlen terrorveszélyről nincsenek információk, de a kormány szerint határozott biztonsági intézkedésekre van szükség – mondta Medgyessy Péter miniszterelnök a madridi terrorcselekmények hazai következményeiről. A kormányfő szerint – aki tegnap részt vett a nemzetbiztonsági kabinet ülésén – szükséges a rendőrség jelenlétének erősítése bizonyos pontokon, a belépés megszigorítása a határállomásokon és a nemzetközi együttműködés javítása a titkosszolgálatok között. Medgyessy a spanyolok esetleges iraki részvételének megszüntetésével kapcsolatosan kijelentette: a magyar katonákat nem hívják haza Irakból, mert parlamenti döntés alapján humanitárius szolgálatot teljesítenek.
– A látható rendőrségünk még láthatóbb lesz, tömegközlekedési eszközökön, beleértve a metrót is, különböző áruházakban, szállodákban és általában az utcán – mondta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter.
*
Hozzátette: szigorúbb lesz a magyar határőrizet is azokkal az országokkal szemben, ahol terrorcselekményekkel gyanúsítható személyek „mozognak”. A miniszter tájékoztatása szerint megszigorítják az idegenrendészeti döntéseket is, vagyis nemzetbiztonsági ellenőrzés alá vonják a menekültstátust kérőket.
Az Irakban szolgáló magyar kontingensre szükség van, és „semmi nem veszélyezteti komolyabban” az iraki szerepvállalást – erősítette meg Juhász.
A nemzetbiztonsági kabinet tegnap megbízta Bárándy Péter igazságügy-minisztert, hogy vizsgálja meg a bevándorlási szabályok szigorításának lehetőségét. A miniszter úgy nyilatkozott: nincs szükség mértéktelen szigorra a bevándorlásnál, az esetleges változtatásokat pedig az uniós gyakorlattal összhangban célszerű elvégezni.
Lamperth Mónika belügyminisztert arra kérték fel, hogy az uniós tagállamok pénteki rendkívüli értekezletén támogassa a közös információszerző szervezetről és a közös, terrorizmussal kapcsolatos adatbank kialakításáról szóló kezdeményezést. – Ezentúl nemzetbiztonsági és rendvédelmi szervezetek heti rendszerességgel konzultálnak annak érdekében, hogy feltárják az ország biztonságát veszélyeztető problémákat. A nemzetbiztonsági kabinet a jövő héten újra összeül, és ha szükséges, további lépések is várhatók – jelentette be Juhász.
Félmegoldás Irakba küldeni, és onnan kivonni katonai erőket, hiszen a válsággócokat kellene inkább feltárni a terrorakciók mögött – vélekedett Simicskó István (Fidesz). Karsai Péter (MDF) úgy vélekedett, haladéktalanul vissza kell rendelni a magyar kontingenst, mert az nem az eredeti békefenntartó és humanitárius feladatait látja el. Az MDF a katonák visszahívásáról szóló javaslatának szavazásakor tegnap a parlamentben a Fidesz tartózkodott. Információink szerint felmerült, hogy ötvenezer forint büntetéssel sújtják az előterjesztést támogató Fidesz-tagokat.
A madridi akciók minden civilizált ország ellen irányultak – fogalmazott Mécs Imre, a honvédelmi bizottság SZDSZ-es tagja. Szerinte ebből az a tanulság, hogy Magyarországon is meg kell erősíteni a titkosszolgálatokat, a felderítést és a rendőrségi munkát.
***
Leépítés. Miközben mindenki a titkosszolgálatok jelentőségét hangsúlyozza a terrorizmus elleni harcban, ismert, hogy a Katonai Felderítő Hivataltól 300 embert küldtek el tavaly, és létszámcsökkentés volt a Katonai Biztonsági Hivatalnál is. A Draskovics-csomag részeként 390 milliót vontak el a titkosszolgálatoktól, és 12,253 milliárd forintot a Honvédelmi Minisztériumtól. Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár lapunk kérdésére kifejtette: a kabinet ülésén a feladatok számbavétele hangzott el, ezek szakmai feldolgozása után rövedesen válaszol arra, hogy mennyivel terhelik a Nemzetbiztonsági Hivatal költségvetését az új biztonsági intézkedések. Értékelése szerint a jelenlegi adatok alapján a szervezet 2004. évi költségvetése fedezi a felmerülő kiadásokat.

Terror ellen nincs teljes védelem

Marokkóiakat gyanúsít a spanyol rendőrség a múlt csütörtöki, 201 halálos áldozatot követelő madridi vonatrobbantás-sorozat elkövetésével. Egyiküket őrizetbe is vették, míg a felbujtókat keresve a hivatalos szervek, értesülések szerint, al-kaidás összeköttetésre bukkantak.
A támadás nyomán világszerte újabb lendületet adnának a terrorellenes harcnak, bár elismerik, hogy a fellépés nem lehet tökéletes. A londoni rendőrfőkapitány például megállapította, hogy a jövőben elkerülhetetlen a brit főváros elleni terrorakció. Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia elnök is a terrorellenes harc összehangolásáról tárgyalt tegnap Párizsban. Megállapították, hogy fel kell lépni a terror gyökerei – így a harmadik világ elszegényedése – ellen is.
Szaúd-Arábiában és Pakisztánban folytatódott a fegyveres fellépés a szélsőséges csoportok ellen. Az iszlámábádi vezetés offenzívát indított azon törzsek ellen, amelyek rejtegethetik az al-Kaida tagjait, míg a szaúdi biztonsági szervek agyonlőtték a szervezet egyik rijádi vezetőjét, aki részt vett több korábbi merénylet megszervezésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.