Kiáramlik a tőke hazánkból

Az elmúlt évek legaggasztóbb folyamata a Magyarországra be- és kiáramló működő tőke egyenlegének alakulása – állítja egy osztrák felmérés.

2004. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bécsi Wifo (Wirtschaftsforschungs Institut) tanulmánya emlékeztet rá, hogy a nettó működőtőke-áramlás 2000-ben kétmilliárd eurós szufficitet mutatott, 2003 végére azonban már másfél milliárd eurós kiáramlás volt tapasztalható. Az osztrákok szerint a romlás egyik oka a korábban felvett tulajdonosi hitelek visszafizetése, amit az európai recesszió miatt visszaesett magyarországi beruházási hitelkeret váltott ki. A másik probléma, hogy a tulajdonosi részesedés formájában megvalósuló nettó tőkebeáramlás is csökkent. Az osztrák kutatók úgy tartják, a tőkevonzó képesség egy ország legfőbb versenyképességi indikátora. Szlovákia és Csehország ezen a területen viszont lekörözte Magyarországot – áll az anyagban. A Wifo kimutatásai szerint a Kelet-Európába irányuló osztrák tőkekivitel 2002-ben tetőzött, tavaly pedig az elért szint felére esett vissza.
Az uniós csatlakozás hazánk régióit sem érinti egyformán – hívják fel a figyelmet a császárváros szakemberei. Szerintük májustól további előnyre tehet szert a Nyugat-Dunántúl és Budapest: a Nyugat- és a Közép-Dunántúl ugyanis Burgenlanddal, Alsó-Ausztriával és a pozsonyi régióval még szorosabbra fűzheti gazdasági kapcsolatait. Ezzel szemben az ország fejletlenebb, keleti része lemarad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.