Kutyaszorítóban

2004. 03. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csúfos kudarcra van ítélve Ariel Saron az ellene talán elkezdődő eljárás kapcsán. Nem feltétlenül arról van szó, hogy Menáhem Mazuz izraeli legfőbb ügyész megindítja a büntetőpert, s abban Saront bűnösnek találják. Itt ez már szinte részletkérdés. Saron ugyanis politikus. A történelem pedig bebizonyította, sokkal fontosabb, hogy a választók mit hisznek a vezetőkről, mint hogy ők valóban mit tesznek.
Saronnak nagy valószínűséggel nem lehet teljesen tiszta a lelkiismerete a görög sziget-ügyben vagy a Cyril Kern-ügyben. Emlékeznie kell Benjamin Netanjahu korábbi miniszterelnök 1997-es esetére, amikor az akkori legfőbb ügyész jóindulatának köszönhette, hogy nem indult ellene eljárás. Netanjahu később még több ügyben állt képletesen bírái előtt, ám csak az 1999-es kormányváltás hozta meg az igazi ítéletet. Akkor ugyanis a szavazók a Munkapárt s Ehud Barak kezébe helyezték a hatalmat. Nem kis mértékben befolyásolta az akkori elemzések szerint a választók döntését Netanjahu egyre gyanúsabb üzleti tevékenysége, s kiállhatatlan felesége. A Munkapárt azonban nem tudott élni a lehetőséggel, s 2001-ben, a második palesztin intifáda kezdetekor a Likud újra visszaszerezte a hatalmat.
A baloldal vezető ereje azonban máig erős, s most a jelek szerint lesz lehetősége kicsit átalakítani a kneszszet belső hatalmi viszonyait. Az ugyanis nyilvánvaló, hogy Saron Mazuz verdiktjére várva képtelen lesz megszerezni a Gázai övezet kiürítését célzó tervére a kormány felhatalmazását. Ha ígéretéhez híven új kabinetet alakít a látványos és valószínű „nem” után, szóba kerülhet a Munkapárt. Ám egyáltalán nem oly módon, ahogy azt Saron elképzelte. A baloldali csoportosulás ugyanis a 2001-es választási vereség óta gondolkodott az Izraelben elfogadottnak számító egységkormányhoz való csatlakozáson. Most azonban minden bizonnyal morális erejüket fogják megmutatni azzal, hogy Saront „leírják”, távol tartják magukat a gyanús politikustól. Ez a veszély fenyegeti a kormányfőt az amerikai vezetés felől is. Saron április 14-én találkozik George W. Bush elnökkel, akitől a Gázai-terv támogatását várja. Persze az az ovális iroda lakója számára is nyilvánvaló, hogy egy washingtoni szimpátianyilvánítás milyen óriási muníciót jelent Saronnak a belső ellenzékkel szembeni harc során. Így kérdéses, hogy Bush hajlandó-e a gyanús hátterű kormányfő egyszemélyes tervének támogatására. Mindent összevetve szélsőséges esetben még az is elképzelhető, hogy Saron ezerszer megígért tervét végül visszavonja, ám ezzel elismerné, hogy kormánya erősebb, mint ő, s máris jönne az ítélet: Saron gyenge. Ha Amerika mégis támogatja, szétzavarja kormányát, és körülveszi magát a vallásos és szélsőséges törpepártokkal, s ezzel kivívja az egész nyugati világ ellenszenvét, befagyasztva a békefolyamatnak hazudott mészárlást. Ha pedig Amerika támogatásának hatására a kormány mégis meghunyászkodik, és Saron terve mellé áll (ez azért nagyon kevéssé valószínű), a kormányfő kihúzhatja magát: elvben kiürítheti a Gázai övezetet, szalonképtelen, legitim kormányt vezet, ám a sok ügyeskedés erkölcsi nímandot faragott belőle. Ezután már „csak” a palesztinokkal kell megegyeznie, akiknek legendás vezetőjét, Jaszin sejket néhány nappal ezelőtt épp ő ölette meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.