Lehet titkos megoldás

Nem szabad veszni hagyni azt a lehetőséget, hogy az egész világ az útiterv mellé állt – jelentette ki lapunknak adott interjújában Marwan F. Kanafani, a palesztin külügyi bizottság elnöke. A politikus magyar kollégája, Németh Zsolt meghívására érkezett Budapestre a Palesztin Nemzetgyűlés képviseletében, útjára elkísérte Ziad Abu-Amr volt kulturális miniszter is.

2004. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen tervekkel jött el Magyarországra, hogy tárgyaljon a helyi politikusokkal?

– Elsősorban természetesen a palesztin ügyekkel kapcsolatosan tárgyalok a magyar politikusokkal, ám más témákat is érintünk. Azért ide jött a palesztin delegáció, mivel tudjuk, Magyarországnak rajtunk kívül Izraellel is kiválóak a kapcsolatai, így sokat segíthet a krízis megoldásában. Azt sem érdemes elfelejteni, hogy hazájuk hamarosan az Európai Unió tagjává válik, így még nagyobb lehetőségei lesznek a segítségre.

– A támogatás pedig, különösen mostanság, igencsak elkél a térségben. Az útiterv bejelentése óta szinte semmiféle előrelépés nem történt a béke irányába, szinte az az érzése az embernek, mintha az útiterv csak a krízis újabb megnevezése volna. Továbbra is bíznak a kvartett által tető alá hozott programban?

– A helyzetet én inkább pozitív oldalról szemlélem. Hiszek abban, hogy lehetséges a béke, el lehet jutni arra a szintre, amikor a palesztinok és az izraeliek leülnek a tárgyalóasztalhoz, és megállapodnak. Hiszek abban is, hogy van egy titkos megoldás a két kormány között, egy olyan megállapodás, amely sok izraeli és palesztin életét meg fogja menteni. A két nép többsége ugyanis szerintem békét akar, bárcsak ugyanez igaz lenne Saron úrral kapcsolatban is. Épp ezért nem szabad veszni hagyni azt a lehetőséget, amelyet a nemzetközi összefogás jelent. Az útitervet ugyanis aláírta az Egyesült Államok, az ENSZ, Oroszország és az Európai Unió is, emellett áldásukat adták rá a palesztinok és az izraeliek. Nem hiszszük, hogy a terv megoldja minden problémánkat, és Tel-Avivban sem hiszik így, ám úgy vélem, ez az út vezet ki a jelenlegi helyzetből.

– Mit gondol, mi vár a közeljövőben a Gázai övezetre? Közel áll a kivonulás?

– Amikor ez a terv felvetődött, mindenki azt hitte közülünk, hogy ez is csak egy újabb izraeli trükk. Aztán egyre-másra jöttek a bizonyítékok, hogy valóban komolyan gondolják, s az amerikaiak is bizakodóak voltak. Persze vannak benne veszélyek, így az Európai Unió is aggódik, nehogy egy Gázáért Ciszjordániát alku legyen az ügylet vége. Személyesen én nagyon bízom benne, hogy a Gázai övezetből való izraeli távozás jó alapja lehet a további béketörekvéseknek. Talán ez lehet a régen várt áttörés a béke felé vezető úton. Ha valóban megtörténik, nagy lesz a felelősség a palesztinok vállán, hogy bizonyítsuk, együtt tudunk élni az izraeliekkel, s megérdemeljük a nemzetközi támogatást.

– Mit vár a hágai Nemzetközi Bíróság döntésétől, amellyel a Ciszjordániában épülő fal jogszerűségét fogja véleményezni?

– Szerintem rossz ötlet építeni a falat, ez ugyanis a múltat idézi viszsza, s nem vezet sehová. Senki sem épít falakat manapság, mindenki azok lebontásán munkálkodik. Ha Saront ez boldoggá teszi, építsen falat a saját országában, de ne a miénkben. Ezzel ugyanis bizonyossá teszi, hogy soha nem lehet létrehozni egy palesztin államot. Ez nem védőfunkciót ellátó kerítés, hanem egy előítéletes támadás az államunk ellen. Márpedig én bármit el tudok képzelni a jövőbeni együttműködésről, a két független államtól a teljes unióig, a multikulturális Szentföldig. Nem is ez a kérdés, hanem az, mikor tudjuk megállítani az öldöklést. Szörnyű látni, hogy egy izraeli gyermek meghal. A lényeg nem is az, ki kezdte a vérontást. Csak az, hogy legyen már vége.

***

Korei sürgeti a csapatkivonást.
Ahmed Korei palesztin miniszterelnök tegnap arra szólította fel Ariel Saron izraeli kormányfőt, hogy folytassa a Gázai övezetből való csapatkivonást, de ezt ne kísérje károkozás és gyilkosság a katonák részéről, írta a Háárec izraeli napilap. Nyilatkozatát annak fényében tette, hogy Izrael még kedden nagyszabású tisztogató akciót kezdett a keskeny földsávban. Ennek következtében legalább hét palesztin meghalt, és több házat leromboltak. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.