n Szajlai Csaba
Magyarország, mint a feltörekvő piacok egyike, a gazdasági bővülés terén a sor végén kullog – legalábbis a tekintélyes brit pénzügyi magazin, az Euromoney legfrissebb számának öszszegzése alapján. Noha a vezető gazdasági lap több mint háromszázalékos bővülést jósol 2004-ben hazánk gazdaságának, ezzel Magyarország csak Csehországot utasítja – minimálisan – maga mögé. (Az Euromoney listáján Budapestet 3,5, Prágát pedig 3,1 százalékos növekedési ütemmel tüntették fel.) Lengyelországnak a pénzügyi hetilap csaknem ötszázalékos bővülést prognosztizál erre az évre. A brit kutatók egyébként már nem a kelet-közép-európai régióban látják a fejlődési potenciált, hanem sokkal inkább Kínában.
Hat éve nem látott mértékben nőtt ugyanis a kínai gazdaság tavaly: a hivatalos adatok szerint a GDP 9,1 százalékkal bővült. A negyedik negyedévben 9,9 százalékos volt a gazdaság bővülése a távol-keleti országban éves szinten. A növekedés három fő tényezőnek köszönhető: nőtt a kereskedelmi forgalom, a külföldi beruházások mértéke és a fogyasztás. Az idei évre a kínai hivatalos becslések óvatosak, hétszázalékos GDP-bővülést valószínűsítenek. A szakértők szerint azonban ennél jóval nagyobb növekedésre lehet számítani, mert a SARS-vírus által okozott gazdasági sokk sem tudta visszatartani a bővülés ütemét a világ hatodik legnagyobb gazdaságában. Kína jelenleg a világ legdinamikusabban fejlődő gazdasága, teljesítménye meghaladja az Egyesült Államokét, és mérföldekkel lehagyja Japánt. Korábban a gazdaságkutatók az említett lapban összevetést készítettek a működő tőke áramlásáról.
Míg hazánkba 1990 óta 25 milliárd dollárnyi befektetés érkezett, addig Kínába nem egészen egy esztendő leforgása alatt 70 milliárd dollár.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak