Mennybe emelt terrorista

2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cérnavékony hangú, törékeny, alacsony öregember volt Jaszin sejk, aki gyermekkora óta tolószékből szervezi ellenálló csoportjait. Sem megjelenésében, sem retorikájában nem volt semmi fenyegető, mégis ő volt Izrael számára az „ügyeletes sátán”. Meggyilkolása után azonban kicsit árnyaltabb lett a róla és a hatásáról alkotott kép.
Minden elnyomó hatalom irtózik a mártíroktól. Az évezredek óta lefektetett tézist, miszerint a legyőzendő ellenség vezetőit csak akkor szabad eltenni láb alól, ha megtörték, megalázták és nevetségessé tették őket, Izrael nem vette figyelembe, és nemcsak mártírt csinált saját kreálmányából, hanem a legfontosabb palesztin szimbólummá emelte fel Jaszin sejket. A Hamász alapítója ugyanis harmadik utas gondolkodásával egykor még Izrael jóindulatát is élvezte. Szembehelyezkedett a palesztin hatalommal és vezetőjével, Jasszer Arafattal, miközben nyilvánvaló volt, hogy nem kollaboráns szervezet vezetője. Az „oszd meg és uralkodj” elvet követő Tel-Aviv ezért szorgalmazta a Hamász erősítését, hogy minél több fiatal pártoljon el az Arafat vezette Fatahtól. Tervük bizonyos szempontból sikeres lett, ám a palesztinok szabadságharcát – az ellenállók belső torzsalkodásai ellenére – nem tudták elfojtani. Jaszin sejk a híres kairói al-Azhar egyetem hallgatója volt, ahonnan a Mozlim Testvériség is elindult. Az akkori eszmék hatására hozta létre 1970-ben első szervezetét, amely a palesztin ellenállást tűzte ki célul maga elé. Később az 1979-es iráni forradalom változtatott álláspontján, még radikálisabb csoportot alakított, ám 1984-ben letartóztatták, s csak egy év múlva szabadult. Ekkor kezdte el megszervezni a Hamászt, amely az első intifáda 1987-es kitörésekor lépett a világpolitika színpadára. Két év múlva az izraeliek letartóztatták, s csak a vakszerencsének köszönhette, hogy 1997-ben visszatérhetett övéi közé. Két botcsinálta Moszad-ügynök ugyanis Jordániában megpróbálta megölni a Hamász egyik vezetőjét, ám kudarcot vallottak. Izraelnek – a hihetetlen diplomáciai baklövések jóvátétele érdekében – kemény árat kellett fizetnie: elengedett mintegy kétszáz palesztint, köztük az időközben Jordániába száműzött Jaszin sejket is.
A börtönből már a palesztin szabadság első számú szimbóluma, a megingathatatlan hős lépett ki. A sajtó is megtalálta magának a fehér ruhás, hosszú, ősz szakállú Jaszin sejket. Interjút adott a legnagyobb nemzetközi hírügynökségeknek és lapoknak, a CNN-nek, a BBC-nek, sőt, az izraeli Jerusalem Post napilapnak is. Ők már az élő legendát, a szimbólumot kérdezték, s Jaszin sejk remek interjúalanyként készségesen válaszolt. Ha ágyban, párnák közt éri a halál, a nyugati világ – legalábbis magában – kicsit fellélegzett volna. Az izraeli rakéták azonban a hősök panteonjába emelték a tegnap terrorvezérét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.