Lenyűgöző a látvány a Zengő csúcsáról. Szürke kérgű bükkfák rozsdás koronái ölelik a mecseki dombokat. Nyugodtan döntjük hátra a fejünk, megtart az északi szél. A Mecseki Tájvédelmi Körzet 680 méter magas csúcsa azért kapta a Zengő nevet, mert a legnagyobb nyári melegben is állandóan zúgnak itt a fák. A Pécsi Tudományegyetem földrajz szakos hallgatójával állunk a hegycsúcs kilátójának tetején, balra Hosszúhetény házait látjuk, jobbra az erdő magas fáit. Háromszázharmincat akarnak kivágni belőlük a NATO-lokátor építése miatt, a láncfűrészesek már meg is jelölték ezeket neonzöld és narancssárga színű festékkel.
Bíró Ferenc, a Civilek a Zengőért Mozgalom (CZM) vezetője szerint már zugvágás is elindult az erdei út mentén, ezért a szervezet feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a rendőrségen. Hétfőn természetőrt küldtek a lokátorállomást kiszolgáló épülethez vezető erdei útra, mert a radarberuházás előkészítéseként exkavátor kezdett földmunkába a bükkösben.
Hatvan civil szervezet csatlakozott eddig a CZM-hez, amely a környékbeli polgárok képviseletére jött létre. A helyiek úgy vélik, a fejük felett döntöttek, s tévedett az önkormányzat, ha nem fogta fel a növényirtás súlyát, és hozzájárulását adta az engedélyezési tervekhez, tévedett a környezetvédelmi hatóság, amely elfogadta az építési engedélyhez benyújtott környezeti hatástanulmányt, tévedett az erdészet, amely ez alapján favágó csapatokat vezényelt a Zengőre, és tévedett a Trucker Security megbízója, mert a cég biztonsági őrei attakot kíséreltek meg a békés tüntetőkkel szemben.
A demonstrálók a hegytetőn álló kilátó falára azt festették: „Lokátor Nem, Bánáti bazsarózsa Igen.” A zöldek ugyanis úgy gondolják, tévedett a Honvédelmi Minisztérium (HM) is, amikor egy, a civil szervezetekkel kapcsolatban álló szakértő véleményét kihasználva az ősi, Európában egyedülálló rózsafaj átültetésébe kezdett, több tíz milliós eszmei kárt okozva a növényekben, amelyek szigorú védelmét az Európai Unió is javasolja.
Majtényi László alkotmányjogász szerint tévedett a HM akkor is, amikor nem gondolt az alkotmány azon passzusára, amely tiltja egy élőhely védettségi szintjének csökkentését, hiszen ezzel a jövő nemzedékek egészséges élethez való jogán esne csorba. Erről Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a parlament honvédelmi bizottságának ülésén kifejtette: a kormány akkor emelhetné fel Magyarország fejét a kérdésben, ha a nemzetbiztonsági érdekekkel szemben is megvédené a bánáti bazsarózsát.
A HM alkotmányjogi kérdésekben nem foglal állást – jelentette ki egy sajtótájékoztatón Bocskai István, a HM szóvivőhelyettese. Mint elmondta, a szaktárcának sikerült beszereznie a lokátorépítéshez az összes engedélyt, és a lakossági fórumokon megismertetni, illetve elfogadtatni a beruházást. Információink szerint ezek a rendezvények azonban többnyire érdektelenségbe fulladtak a közöny, vagy a kihirdetés silánysága miatt.
A polgárok azért sem kaphattak meg minden információt a tervezett építkezéssel kapcsolatban, mert a környezeti hatástanulmányt a HM nemzetbiztonsági okokra hivatkozva titkosította. A szaktárca állítja: nincs lehetőség alternatív megoldásra, mert a zengői létesítményt csak több, statikailag megvalósíthatatlan lokátor telepítésével lehetne kiváltani, amelyekkel szintén nagy károkat okoznának a természetben, műholdas figyelésre és AWACS repülőgépekre pedig nincs kapacitás.
Illés Zoltán, a Fidesz zöldtagozatának alelnöke a Mecsek fórumon bejelentette: a tagozat felszólította Medgyessy Péter kormányfőt, Juhász Ferenc honvédelmi minisztert és Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert, hogy azonnal állíttassa le a munkálatokat. Mint ismert, más megoldások keresését kérte a parlament környezetvédelmi bizottsága is, és nemrég tárcaközi bizottságot hoztak létre az ügyben.
Illés feltételezése szerint pénzügyi és személyes érdekek húzódnak meg a beruházás mögött. Az tény, hogy az Oviber Kft. által megbízott Bayer Center Kft. már számos beruházást nyert el a szocialista vezetésű pécsi önkormányzattól. A hegyre küldött biztonsági őröket pedig az a Trucker Security alkalmazta, ahol a Toller László pécsi szocialista polgármesterrel kapcsolatban álló Tamon Attila működik ügyvezetőként. A civil szervezetekhez szegődők között is vannak „érdekelt felek”, információink szerint Molnár Ferenc hosszúhetényi alpolgármester vendégházat épített a Zengő közelében, Zsáli János pécsváradi polgármester pedig résztulajdonos egy cégben, amely nemrég NATO-beszállítói címet nyert el. – A legnagyobb gond az, hogy pártoktól függetlenül mindenki a maga pecsenyéjét sütögeti – állapítja meg az aktivista a kilátóban, miközben a szemközti Hármashegyre mutat.
A meredélyen meteorológiai lokátor és katonai felderítő épület díszeleg, amelyekhez kiépített út vezet. A hegy csúcsa csak 80 méterrel helyezkedik el alacsonyabban, mint ahol állunk. A HM szakértői szerint azonban a környező dombokra hiába telepítenének radarokat, takarná a vételt a Zengő. A hegyen őrködő aktivistától megtudom, hogy egy út építése a helyi parkőr szerint is visszafordíthatatlan károkat okozna a mikroklímában. A növénypusztítás mellett többek között felborítaná a terület vízrendszerét is. Az egyetemista napok óta sátorozik a csúcson, fagyoskodva őrzi a fákat. Nem tagja egyetlen szervezetnek sem, mégis úgy érezte, hogy fel kell mennie a hegyre. Amikor elbúcsúzom tőle, azt látom, hogy Pécsvárad felé, az erdei út szélén már kinyíltak az első tavaszi virágok. Visszanézek a hegyre, a Zengő kilátójának tetején egy környezetvédők által kitűzött nemzeti lobogót feszít a szél.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó