Tízezer lépés

2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha jól működik a gazdaság, szárnyal a tőzsde. Amennyiben pedig nem pörögnek a gazdaság motorjai, az irányadó tőzsdei index is vegetál. Ez így is van – Nyugaton, ahol évtizedes, mi több, évszázados hagyományai vannak a demokráciának és piacgazdaságnak. Nálunk azonban hiába emelkedik mostanában történelmi csúcsra a Budapesti Értéktőzsde hivatalos indexe, a BUX; Magyarországon sajnos a tőzsde sem az, aminek látszik.
Sokan emlékeznek rá: az Orbán-kormányt működése alatt tőzsdeellenes kabinetnek minősítették a baloldali politikusok, illetve a hozzájuk kötődő elemzők. Sőt, a polgári kabinet – olvashattuk róla – szembemenetelt a reál- és pénzügyi folyamatokkal, a világgazdasági trendekkel, továbbá a működő tőkét még az ország környékéről is elzavarta. Kétségtelen, a tőzsde mutatója az említett időszakban zuhant, hogy konkrétan miért, arról majd lentebb, a magyar gazdaság ugyanakkor 1998 és 2002 között jól teljesített. Sikerült megfékezni az államadósság növekedését, lefaragni a költségvetési deficitet, s csökkenteni a pénzromlás mértékét, valamint a spekuláns tőke helyett a vállalati forrásokat becsalogatni; itt tartani.
Hol tartunk most? Egekbe szökött az államháztartás hiánya, eladósodottságunk mértéke aggasztó, az infláció magas, elapadt a befektetési és beruházási kedv; jóformán csak a forró pénzek érkeznek, a gazdaság bővülése pedig – még ha a friss adatok némiképp jobbak is a vártnál – alulmúlja a benne rejlő lehetőségeket. A tőzsde indexe viszont rekordmagasságban jár. Hogy is van ez? Ha jól működik a gazdaság, akkor szenved a pesti tőzsde, amennyiben pedig a válság bizonyos jelei megmutatkoznak, úgy joggal dörzsölhetjük a markunkat? Elégedettek lehetnek a pénz- és tőkepiac szereplői, csak azért, mert húz az index? Fejtsük meg a feladványt. Az Orbán-kormány akkor kezdte meg az ország vezetését, amikor az orosz válság nyomán a BUX-index minden idők legnagyobb zuhanását produkálta. A papírok árfolyama teljesen lemorzsolódott, a forgalom pedig nem tért vissza a régi kerékvágásba. A bajt csak tetézte, hogy kipukkant az amerikai internetes cégek lufija is. Mindeközben a baloldali pártokkal, a holdudvarukkal és elemzőkkel e témában szélmalomharcot vívó polgári kabinet, hogy mentse a menthetőt, a három közép-európai értéktőzsde integrációjára tett javaslatot, továbbá kidolgozott egy tőzsdefejlesztési csomagot. Ám az erőfeszítések ellenére 20 százalékkal a korábbi értéke alá zuhant a mutató.
Most viszont, noha padlót fogott a gazdaság, rekordok dőlnek meg. Vajon a Medgyessy-kormány szakértelmét, előrelátását, a kedvező gazdasági hangulatot jutalmazza a börze? Aligha. A helyzet aggasztóbb, mint valaha. A magyar értéktőzsde sajnos a kívánatos, vagyis a kellően szétaprózott befektetési csomagtól mind távolabb kerül. A pesti index túlnyomó részét, azaz több mint 90 százalékát ugyanis a négy nagyvállalati papír (Matáv, Mol, OTP Bank, Richter) adja. Ez pedig nemcsak a gazdaság jelenlegi szegényes állapotára utal, hiszen a vállalatok továbbra sem merik tőzsdére vinni részvényeiket, hanem híven tükrözi a kis magyar piac korlátait is.
Ha normális viszonyok között élnénk, úgy az index emelkedése egy, a több száz cég teljesítményét nemzetközi mutatókkal is visszatükröző, növekvő gazdaságot reprezentálna. A mostani helyzet azonban csak a spekulánsoknak kedvez, amúgy az itt zajló folyamatokról nem ad hiteles képet. Nemcsak tízezer pontra volna tehát szükség, hanem számos intézkedésre a kormány részéről, többek között azért, hogy a magyar cégek hazai pályán ne tartsák luxusnak a tőzsdén való debütálást. Ettől még messze vagyunk. Úgy tízezer lépésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.