A következő évtized leforgása során 2750 milliárd dollárnyi hiány halmozódik fel az amerikai költségvetésben – derül ki a kongresszusi költségvetési hivatal (CBO) friss jelentéséből. A CBO anyaga szerint az idei büdzsé deficitje 477 milliárd dollár lesz; ezt csak akkor lehet csökkenteni, ha az Egyesült Államok gazdaságában a növekedés nem fékeződik le. Erre az esztendőre egyébként 3,4 százalékos bővülést prognosztizálnak a világ legerősebb gazdasági térségének, 1,3 százalékos infláció mellett. A tavalyi utolsó negyedévben meglepően gyorsan emelkedett a GDP, gyorsabban, mint arra korábban számították. A legújabb adat 4,1 százalékot mutat, amelyet hozzáértők az erősebb üzleti beruházási kedvnek tulajdonítanak – írta a Financial Times. Az egész 2003-as év növekedési átlagindexe 3,1 százalék volt: ezen belül is az üzleti beruházások 9,6, a berendezések és szoftverfejlesztések 15,1 százalékkal emelkedtek ki a mezőnyből.
Bár az elmúlt hónapokban felpörögtek a belső motorok, szakértők arra figyelmeztetnek, hogy pusztán az elnökválasztási verseny miatt nem várható gazdasági konjunktúra az USA-ban. Csak éppen annyira javul a helyzet, hogy azt a benyomást keltse: a dolgok jó irányba indultak el – állítják amerikai politológusok, akik szerint a költségvetés, bizonyos áthúzódó, ám hatalmas költségekkel járó tételei (Irak, Afganisztán, egészségügyi programok) miatt, káosz. Elemzői vélekedések szerint a következő hónapokban a vállalati beruházások egyre tartósabbak lesznek, a gyárak növelik kapacitásukat, és mind több munkást alkalmaznak majd. George Bushnak bővülésre van szüksége, hogy terveit megvalósítsa.
Az Egyesült Államok elnöke korábban ugyanis bejelentette: öt év alatt „megfelezi” a hiányt, amely 2007-re 242 milliárdot jelentene. A felezés csak azáltal válna lehetővé, hogy az elnök által kezdeményezett, 1700 milliárd dollárra rúgó adócsökkentés kiváltja pozitív hatásait.
A nekilódulás és a pénzügyi bizonytalanság ellentmondására hívta fel a figyelmet legutóbbi jelentésében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). A kezdeti téblábolás után végre élénkül a fejlett ipari államok gazdasága – írta Jean-Philip Cotis vezető közgazdász, aki az Egyesült Államok húzóerejében bízik. Az OECD úgy látja, hogy az USA-ban a fogyasztás helyett mindinkább a beruházás és a termelékenység erőteljes javulása pörgeti föl a gazdaság motorját, amelyet jól megolajozott az alacsony kamat és az adócsökkentés. A következő két évben tartósan növekedni fog az USA gazdasága, s fokozatosan felzárkózhat Japán és Európa is.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?