Veszélyben az USA költségvetése?

2004. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő évtized leforgása során 2750 milliárd dollárnyi hiány halmozódik fel az amerikai költségvetésben – derül ki a kongresszusi költségvetési hivatal (CBO) friss jelentéséből. A CBO anyaga szerint az idei büdzsé deficitje 477 milliárd dollár lesz; ezt csak akkor lehet csökkenteni, ha az Egyesült Államok gazdaságában a növekedés nem fékeződik le. Erre az esztendőre egyébként 3,4 százalékos bővülést prognosztizálnak a világ legerősebb gazdasági térségének, 1,3 százalékos infláció mellett. A tavalyi utolsó negyedévben meglepően gyorsan emelkedett a GDP, gyorsabban, mint arra korábban számították. A legújabb adat 4,1 százalékot mutat, amelyet hozzáértők az erősebb üzleti beruházási kedvnek tulajdonítanak – írta a Financial Times. Az egész 2003-as év növekedési átlagindexe 3,1 százalék volt: ezen belül is az üzleti beruházások 9,6, a berendezések és szoftverfejlesztések 15,1 százalékkal emelkedtek ki a mezőnyből.
Bár az elmúlt hónapokban felpörögtek a belső motorok, szakértők arra figyelmeztetnek, hogy pusztán az elnökválasztási verseny miatt nem várható gazdasági konjunktúra az USA-ban. Csak éppen annyira javul a helyzet, hogy azt a benyomást keltse: a dolgok jó irányba indultak el – állítják amerikai politológusok, akik szerint a költségvetés, bizonyos áthúzódó, ám hatalmas költségekkel járó tételei (Irak, Afganisztán, egészségügyi programok) miatt, káosz. Elemzői vélekedések szerint a következő hónapokban a vállalati beruházások egyre tartósabbak lesznek, a gyárak növelik kapacitásukat, és mind több munkást alkalmaznak majd. George Bushnak bővülésre van szüksége, hogy terveit megvalósítsa.
Az Egyesült Államok elnöke korábban ugyanis bejelentette: öt év alatt „megfelezi” a hiányt, amely 2007-re 242 milliárdot jelentene. A felezés csak azáltal válna lehetővé, hogy az elnök által kezdeményezett, 1700 milliárd dollárra rúgó adócsökkentés kiváltja pozitív hatásait.
A nekilódulás és a pénzügyi bizonytalanság ellentmondására hívta fel a figyelmet legutóbbi jelentésében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). A kezdeti téblábolás után végre élénkül a fejlett ipari államok gazdasága – írta Jean-Philip Cotis vezető közgazdász, aki az Egyesült Államok húzóerejében bízik. Az OECD úgy látja, hogy az USA-ban a fogyasztás helyett mindinkább a beruházás és a termelékenység erőteljes javulása pörgeti föl a gazdaság motorját, amelyet jól megolajozott az alacsony kamat és az adócsökkentés. A következő két évben tartósan növekedni fog az USA gazdasága, s fokozatosan felzárkózhat Japán és Európa is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.