A Medgyessy-kabinet a patikusokat hibáztatja a gyógyszerkáoszért

Az orvosok és a gazdák után újabb szakma dolgozóit vette össztűz alá a kabinet: a patikusokat. Legfőbb bűnük, hogy amikor gyógyszerhiány van, akkor azt mondják: gyógyszerhiány van. Egyébként pedig Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint nincs is hiány, legfeljebb információhiány – a patikusoknál.

2004. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány úgy döntött, április elsejétől átlagosan 10-15 százalékkal csökkenti a gyógyszerek többségének árát. Szaladt is mindjárt az ország apraja-nagyja a gyógyszertárakba, és a szívgyógyszertől a köptetőszirupig mindenfélét összevásárolt. Az embereket az sem zavarta, hogy számos piruláért az önkényes árcsökkentés ellenére többet kellett fizetni, ráadásul számos fontos és kevésbé fontos gyógyszer elfogyott. Kökény Mihály egészségügyi miniszter néhány napja határozottan kijelentette, „semmiféle okunk nincs annak feltételezésére, hogy bárhol bármiféle hiány van, legfeljebb információhiány lehet a patikusoknál”, illetve „egyes gyógyszerészek és köztestületi vezetők pánikkeltő nyilatkozatai miatt fogyott sok gyógyszer”.
Rá egy napra Gál J. Zoltán kormányszóvivő vette át a mikrofont: „Nincs semmiféle gyógyszerhiány Magyarországon, aki ezt terjeszti, nem mond igazat.” Szembesülni kívántunk a valósággal. Az első budapesti helyszínen, az Üllői út–Ferenc körút sarki patikában még minden rendben lévőnek tűnt. Az üzlet vezetője elmondta: nem volt vásárlási láz április elseje után, és inzulinból is csupán egy napig volt hiány, később feltöltötték a készleteket. A második patikában, a Király utcában azonban megbizonyosodtunk arról, hogy igenis gyógyszerhiány van. Kiderült, hiába rendelték meg a szokásos mennyiséget inzulinból, az napokig nem érkezett meg, sőt az egyik típusa most is hiánycikk. A gyógyszertár tulajdonosa nem értette, hogyan juthat eszébe a kormánynak a patikusokra hárítani a felelősséget az ellátási problémákért.
A következő, meglehetősen forgalmas erzsébetvárosi gyógyszertárban ugyanez volt a helyzet, ráadásul a készséges patikus még azt a dokumentumot is megmutatta, amelyen a megrendelt, de végül le nem szállított gyógyszerek szerepeltek. – Természetesen szó sem volt riogatásról vagy pánikkeltésről, a gyógyszerészek csupán tényszerűen tájékoztatták az embereket a kialakult helyzetről, hogy ne érje őket meglepetésként – közölte a patika vezetője, majd hozzátette: úgy érzik, az uniós választásokra készülődő kormány próbál kibújni a felelősség alól, és a káoszt a gyógyszerészek nyakába akarja varrni.
Az utolsó helyszínen – ez az egyik legnagyobb körúti patika – egy végsőkig elkeseredett patikus fogadott bennünket, aki elmondta: az árak befagyasztása több millió forintos veszteséget okozott nekik, mivel a korábban drágán megvásárolt termékeket most kénytelenek olcsóbban eladni. Megtudtuk, hogy a miniszteri szózat ellenére többek között inzulinból náluk is hiány van. A gyógyszertár vezetője érdekességként azt is elárulta lapunknak, hogy néhány hete a Miniszterelnöki Hivatal arra akarta rávenni őket, járuljanak hozzá, hogy a kormányfő az ő üzletükben tartsa sajtótájékoztatóját. Ők azonban elutasították ezt, és azóta számtalan fenyegető telefont, trágár levelet kaptak. Tapasztalatszerző körutunk végén érkezett a hír, hogy Kökény Mihály újabb nyilatkozatot sütött el: „Tudunk olyan patikusról, aki búcsúzáskor azt súgja a vásárló fülébe, hogy jókor tetszett jönni, mert most már ez az utolsó doboz, amit ebből a gyógyszerből adni tudunk. És a következő betegnek is ugyanezt mondja.”
A gyógyszerháború folytatódik, szombaton demonstrációt tartanak a patikusok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.