Inog a német büdzsé

2004. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megtorpanhat Németország gazdasága. Az eurózóna legerősebb tagállamának gazdasági növekedését a fiskális és monetáris politika gátolja. A fiskális expanziót a stabilitási és növekedési paktum szabályrendszere nehezíti, amely a GDP három százalékában korlátozza a költségvetési deficit felső határát. A monetáris feltételeket pedig az Európai Központi Bank (EKB) nem lazítja. Németország gazdasága 2001–2003-ig stagnáláshoz közeli állapotban volt: ha csekély mértékben is, de tavaly csökkent gazdasági teljesítménye. Visszaestek a beruházások, főként gépekre, berendezésekre költöttek kevesebbet, ugyanígy a fogyasztói kiadások is elmaradtak a 2002. évi szinttől. Ehhez hasonló visszaesésre 1993 óta nem volt példa. Szakértők egy része attól tart, hogy a kedvezőtlen trendek az euró folyamatos erősödésével felgyorsulnak, és Németország feldolgozóipari vállalatainak nagy része tönkremegy, profilt vált, vagy külföldre költözik. Kutatók szerint 2004-ben is csak 1,4-1,6 százalékos bővülés prognosztizálható. Az EKB említett szigorú monetáris politikája egyébként a német gazdaságot érinti a legkedvezőtlenebbül, mert az eurózónában legalacsonyabb infláció miatt pont itt a legmagasabb a reálkamatláb, ami fékezi a beruházásokat. Hans Eichel német pénzügyminiszter a hét végén kijelentette, hogy tárcája minden lehetséges költségvetési forgatókönyvet megvizsgál, miután a Der Spiegel hírül adta: újabb lyukak várhatók az idei és a jövő évi költségvetésben, s Németország még 2005-ben, az egymást követő negyedik évben sem tudja majd teljesíteni az euróövezetre vonatkozó egyik maastrichti kritériumot – jelentette az MTI. A Der Spiegel Manfred Overhaus államtitkárra hivatkozva arról számolt be, hogy az idén is és jövőre is 10-10 milliárd eurós lyuk támadhat, egyebek mellett azért, mert a munkaügyi hivatalok költségei a lényegében nem csökkenő munkanélküliségi szint miatt a vártnál magasabbak, a szövetségi jegybanknak az államnak leadandó nyeresége pedig a vártnál kisebb: a pénzügyminisztérium 3,5 milliárd eurós bevétellel számolt, de valójában csak 248 millió lesz.
A német parlament alsó- és felsőháza egyébként kilenc hónapig tartó vita után, tavaly decemberben fogadta el Gerhard Schröder kancellár neoliberális reformcsomagját. Az Agenda 2010 elnevezésű intézkedéssorozat sarokpontjai: a munkaügyi központok reformja, az elbocsátások könnyítése a 10 főnél kevesebbet foglalkoztató cégeknél, az adókedvezmények, ingázási és mezőgazdasági támogatások csökkentése, továbbá a jövedelamdó a legfelső sávban 48,5 százalékról 45-re, a legalacsonyabb sávban pedig 19,9 százalékról 16-ra csökkennek. A stabilizációt szolgáló reformcsomag sikeréhez nemcsak magának Németországnak, hanem az egész kontinensnek s az Európai Uniónak is nyomós érdekei fűződnek. Ha ugyanis nem lesz eredményes a német konszolidáció, úgy alapjaiban kérdőjeleződik meg az eurózóna stabilitása. Magyarország számára is nagy a tét: a német gazdaság ugyanis hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere. Kivitelünk csaknem 60 százaléka áramlik a kontinens legerősebb államába, tehát a további lassulás az exportdinamikát is erősen befolyásolhatja.
*
A német cégek évente a három számjegyű milliárd eurós tartományban költenek értelmetlen programok megvalósítására – állítja Manfred Gröger üzemgazdasági professzor, aki az MBA Management Beratung megbízásából 650 cég, hatóság csaknem ezer vezetőjét kérdezte az általuk menedzselt programokról – jelentette az MTI.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.