Magyar kultúra Írországban

Gyöngyösi Márton
2004. 04. 24. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió bővítésének napján, május elsején a központi ünnepségeknek és a hivatalos „alkalmi EU-csúcsnak” – amin Bertie Ahern ír kormányfő meghívására a jelenlegi tizenöt, valamint az újonnan csatlakozó tíz új tagállam kormány- és államfője lesz jelen – Dublin ad otthont, míg a csatlakozó tagállamokat vidéki városok látják vendégül.
Magyarországnak a húszezres, északnyugat-írországi Sligo jutott, amely a sűrű és színes rendezvényeknek köszönhetően erre a napra szinte magyar városkává válik. A főként az ír Nobel-díjas költő, William B. Yeats versei nyomán ismertté vált Sligóban fellép a Cédrus és az Ifjú Muzsikások zenekar, a világhírű Vogler Quartet, valamint az ír Callino Quartet egy-egy Bartók-vonósnégyest ad majd elő, az Írországban élő Kabdebó Tamás pedig az ír költővel, Eibhlín Nic Eochaidhdel a két ország irodalmát mutatja be közösen. Ezenkívül bemutatkozik a magyar borkultúra és a magyar konyha is.
Az uniós csatlakozás napjára tervezett ünnepségeket azonban számos kulturális esemény előzte meg országszerte. Már március 3-a óta megtekinthető a dublini nemzeti galériában a tíz új csatlakozó tagállam neves festőművészeinek képeiből válogatott kiállítás. Az Új határok – az új EU-tagállamok művészete címet viselő kiállításon olyan híres magyar festők képei láthatók, mint Rippl-Rónai József, Ferenczy Károly, Szőnyi István, Tihanyi Lajos és Derkovits Gyula. Ott lesz még a felvidéki Mednyánszky László, akinek csodálatos, barbizoni ihletésű képe – szervezési hibából adódóan, avagy érdek-képviseleti gyengeségünk jeleként – a szlovák festők műveinek sorát gyarapítja.
A dublini Abbey színház fennállásának 100. évfordulójára, március 17-től (Szent Patrik napjától kezdődően) rendezett nagyszabású előadás-sorozatban a Vígszínház bemutatja Marton László Össztánc című darabját. A rangos, minden évben a nyugat-írországi Galwayben megrendezett Cúirt nemzetközi irodalmi fesztiválon pedig Juhász Ferenc olvas fel részleteket A szarvassá változott fiú című költeményéből április 22-én. Dublinban pedig április 23-tól megtekinthető a Pearse család otthonában kialakított múzeumban az a kiállítás, amely ír és más európai kortárs szobrászok, köztük Szmrecsányi Boldizsár alkotását mutatja be.
Az viszont még nem teljesen világos, hogy az április 26-án a magyar nagykövetségre, kizárólag magyar nyelvűnek meghirdetett rádiókabaré – amelynek népes előadóstábja Farkasházy Tivadar vezetésével érkezik az ír fővárosba – hogyan illeszkedik (mind időzítését, mind témáját illetően) a magyar kulturális rendezvénysorozatba. Dublinban már április 22-én elkezdődik az ünnepi készülődés: május 3-ig minden éjjel látható lesz az égen Rafael Lozano-Hemmer kanadai–mexikói művész interaktív fényjátéka, amely a világ legnagyobb és legkülönlegesebb on-line művészeti produkciójának ígérkezik. (Az érdeklődők bővebb információhoz juthatnak a www.dublinelevation.net honlapon). Uniós csatlakozásunk előestéjén tűzijátékot rendeznek, másnap, május elsején pedig a Merrion Square-en tartandó Európai vásáron Magyarország a századforduló kávéházi kultúrájának a bemutatását tervezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.