Másra költik a zöldadót

Miközben a kormány újabb megszorító intézkedésekről döntött a közelmúltban, a költségvetésben megbújva is akadnak a Draskovics-csomaghoz hasonló „nadrágszíjmeghúzások”. Ilyen annak a több mint tízmilliárd forintnak a visszatartása, amely a jogszabályok szerint a környezetvédelmi alapot illetné az üzemanyagra kirótt termékdíjból. Hozzá kell tenni: az elmúlt két esztendőben is megsértették a törvényt. Az elvonásnak a zöldfejlesztések – köztük a szennyvízberuházások – látják a kárát.

2004. 04. 28. 18:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvénysértő módon, közel tizenkétmilliárd forinttal rövidíti meg az idei költségvetés a környezetvédelmi alapként vagy zöldkasszaként emlegetett Környezetvédelmi és Vízügyi Alap Célelőirányzatot (Kövice). Ebből a pénzalapból támogatja az állam a zöldfejlesztéseket, elsősorban a csatornázási és szennyvíztisztítási programokat. Összesen 35,8 milliárd forinttal gazdálkodhat ez évben az előirányzat, ebből azonban az előző évekről áthúzódó kötelezettségvállalások miatt csak körülbelül kilencmilliárdot lehet szabadon elkölteni.
A bevétel nagy része a kenőolajok, akkumulátorok, hűtőberendezések, gumiabroncsok, hígítók, oldószerek termékdíjából, a különböző bírságokból, illetve a vízkészletjárulékból származik. Ugyanakkor a 2001-ben módosított környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény előírja, hogy az üzemanyag termékdíját is a környezetvédelmi alapba kell befizetni. Ez idén és az előző két esztendőben sem történt meg.
A 2004-es költségvetésbe az üzemanyag jövedéki adójából mintegy négyszázmilliárd forint folyik be, amelynek három százalékát, vagyis tizenkétmilliárd forintot kellene termékdíjként befizetni a Kövicébe.
Az alap pénzeiből zöldfejlesztéseket, elsősorban csatornázási és szennyvíztisztítási programokat finanszíroz a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium. Márpedig éppen a települési szennyvízkezelés az egyike annak a négy területnek a környezetvédelmen belül, amelyben hazánk átmeneti mentességet kért és kapott az uniótól 2015. december 31-ig. (A másik három a csomagolási hulladékok újrahasznosítására, a tüzelőanyagok által kibocsátott szenynyező anyagok korlátozására és a veszélyes hulladékok égetésére vonatkozik.)
Megkeresésünkre a Pénzügyminisztérium sajtóosztályán a következőképpen indokolták a Kövice forrásainak törvénysértő megkurtítását: a jövedéki adóról szóló 1997. évi törvény rögzíti, hogy a szabályozás célja a központi költségvetés feladatainak ellátásához szükséges bevételek biztosítása. Az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvények módosítása nyomán a jövedéki adóról szóló törvény preambulumából kikerült a környezetvédelmi alapról szóló szövegrész, ezért nem illeti meg automatikus támogatás az alapot a jövedéki adóból befolyt bevétel után – zárul a pénzügyi tárca közleménye.
Ezzel szemben Kolláth György alkotmányjogász lapunknak elmondta: a preambulum csupán egy emelkedett, ünnepélyes bevezető, amely meghatározza a jogszabály létrejöttének okait, de semmiféle felhatalmazási alapot nem jelent. Pusztán a preambulum megváltozására hivatkozni édeskevés – fűzte hozzá az alkotmányjogász.
Illés Zoltán, a Fidesz környezetvédelmi tagozatának alelnöke szerint az összes eddigi kormány csupán „tűzoltást” és látszat-környezetvédelmet folytatott. – A mostani kabinet a sorozatos elvonásokról szóló intézkedéseit azzal mentegeti, hogy közben uniós források is rendelkezésre állnak. Ugyanakkor azok lehívásához megfelelő önrész szükséges, amelyhez a Miniszterelnöki Hivatal kezelésében lévő általános keret sem mindig nyújt elegendő segítséget a pályázóknak – vélekedett. A szakpolitikus kiemelte: jelenleg a GDP-nek még az egy százalékát sem fordítjuk évente környezetvédelemre; ezt 2006-ig másfél százalékra, az évtized végéig pedig két százalékra kellene emelni.
Csuja László, a Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom egyik alapító tagja úgy látja, nem egyedi esetről van szó, a mindenkori magyar kormányok sorozatosan becsapták az állampolgárokat, amikor környezetvédelem ürügyén beszedett pénzeket más célokra, adott esetben akár környezetkárosító beruházásokra fordították. Hozzátette: a minisztériumok közül szinte csak a zöldtárca volt az, amelynél jellemzően az előirányzott pénzeknél is kevesebbet költöttek, vagyis a hatalmon lévők mindig ebben a szférában szeretnek spórolni.



Illés Zoltán szerint az összes eddigi kormány csupán „tűzoltást”
és látszat-környezetvédelmet folytatott

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.