Michelangelótól Maóig

2004. 04. 24. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Margittai Gábor

Reneszánsz, kommunizmus, Balkán – az európai história megannyi kulcsproblémája, amelyről könyvtárnyi szakirodalom született a megoldás leghalványabb reménye nélkül. Az Európa Könyvkiadó most megkísérli a lehetetlent: kétszáz oldalas zsebkönyvekbe sűrítve ad ki neves nyugati szakértőktől összefoglaló történelmi alaptanulmányokat. Ám korántsem az olyannyira elharapódzott „tíz perc alatt a kvantummechanikáról” stílusban és tempóban, hanem magas intellektuális színvonalon és a terjedelemhez képest elmélyülten, szabatosan, elgondolkodtatóan – a lehető legaktuálisabb és legakutabb szellemi kérdéseinkre rezonálva.
Az Áttekintések sorozat első három kötete közül a legizgalmasabb, egyben leginkább vitára ingerlő A Balkán című, Mark Mazower munkája, amely az évszázados nyugat-európai előítéletekkel leszámolók heves vágyától sarkallva maga is tovább gyarapítja ezeket a sztereotípiákat. Persze a kívülállónak gyötrelmesen nehéz megértenie azt a tájat és abszurd szomorújátékot, amelyben rendszerint „a törökök menekülnek a keresztények elől, a bolgárok a görögök és a törökök elől, a görögök meg a törökök a bolgárok elől, az albánok a szerbek elől”, mostanság pedig, folytathatnánk a sort, éppenséggel a szerbek az albánok elől (vagy a magyarok a szerbek elől). Mazower könyve minden felületessége, kifejlett előítélet-rendszere, pontatlansága, egzotikus csemcsegése és politikatörténeti csúsztatásai ellenére hátborzongató és letehetetlen mű. A Balkán történelmét követhetjük nyomon az oszmán megszállástól egészen az 1990-es évekig; leírást kapunk a kaotikus határvidékek lakóiról, hétköznapi életgyakorlatukról, a viszályhagyományokról és a törékeny együttélésről, amelyben könnyedén megtörténhetett például 1872 Drinápolyában, hogy miután „egy muzulmán hodzsa meg egy keresztény pap együttesen sem tudta kiűzni a vámpírokat (…) török varázslót hívtak, aki annak rendje és módja szerint elvégezte a feladatot”.
Míg Mazower azt nyomozza, mint válhatott az európai nacionalizmus a balkáni függetlenségi mozgalmak táptalajává, egyszersmind az etnikai tisztogatások hosszú hagyományának legfőbb forrásává, Paul Johnson pedig a tőle megszokott szellemi frissességgel vezet be a reneszánsz kultúrájába, addig Richard Pipes neves Oroszország-kutató a kommunizmus eszméjének és megvalósulásának ellentmondásait vizsgálja könyvében. Bemutatja a marxizmusban rejlő minden bizarr és gyilkos lehetőséget, végigevezve a Szovjetunió történetén, egyszersmind kitekintve a harmadik világbeli kommunista diktatúrákra. Amolyan kis fekete könyvvé áll össze Pipes műve, igazolva, hogy megvalósulásaiban a marxizmus tökéletes önellentmondásba keveredett: „bármely tan, ha történelmi befolyásra tesz szert, korlátlanul rugalmassá válik”.
(Paul Johnson: A reneszánsz; Mark Mazower: A Balkán; Richard Pipes: A kommunizmus. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2004. A kötetek ára: 2400 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.