Segíti a multik lendületét, hogy a világgazdaság három meghatározó térsége – az Egyesült Államok, Japán és az Európai Unió (EU) – kezd magára találni. Az Egyesült Államok tavaly beindult bővülése ha nem is lesz olyan robosztus méretű, mint az a tavalyi esztendő végén volt jósolható, a kiélezett elnökválasztási verseny ellenére is tartósnak ígérkezik.
Kutatóintézetek szerint az USA-ban 3,6–4,4 százalékos lesz a GDP növekedése 1,3 százalékos infláció mellett. Nem várható tehát konjunktúra, de éppen annyira javul a helyzet, hogy azt a benyomást keltse: a dolgok jó irányba indultak el. Felmérések szerint egyre tartósabbak lesznek a vállalati beruházások, a gyárak növelik kapacitásukat, mind több munkást alkalmazva. Az Egyesült Államok költségvetése ugyanakkor káosz: a különböző „háborús” fejezetek (Irak, Afganisztán), az egészségügyi programok és a közelmúltban bevezetett adócsökkentés költségei hatalmasak.
Bár Japán számára éves viszonylatban mindössze 1,6–2 százalékos gyarapodást prognosztizálnak a szakértők, a gazdaság vitathatatlanul kezd jobb képet mutatni. Beérhet az évekig tartó vállalati átszervezések gyümölcse: élénkülnek a beruházások és általában az üzleti élet. A fogyasztók hajlandók lesznek többet költeni, mert növekszik a fizetésük.
Az Európai Unió, azon belül is az eurózóna gazdasági növekedését a fiskális és monetáris politika gátolja. A fiskális expanziót a stabilitási és növekedési paktum szabályrendszere nehezíti, amely a GDP három százalékában korlátozza a költségvetési deficit felső határát. A hazánk számára legfontosabb uniós tagállam, Németország a „fő oka” a zóna lassú bővülésének. Az említett szigor a német gazdaságot érinti a legkedvezőtlenebbül, ennek ellenére néhány tartomány (Bajorország és Baden-Württemberg) kihúzhatja a csávából Európa legerősebb gazdaságát. Noha az EU keleti bővülését rögzítő csatlakozási szerződések május 1-jén lépnek hatályba, ez az aktus idén még nem fog lényegi hatást gyakorolni a közösség növekedési ütemére.
A világgazdaság legdinamikusabban növekvő régiója továbbra is Kelet-Ázsia lesz. A régión belül 2004-ben Kína GDP-je 7,5 százalékkal, Dél-Koreáé 4,7 százalékkal, Indiáé pedig hat százalékkal bővülhet.
***
Vonzó orosz piacok?
German Gref orosz gazdasági miniszter a gazdaság további liberalizálását és a bérek munkáltatói társadalombiztosítási terheinek csökkentését jelentette be. 2005-től a bérek társadalombiztosítási terheit 35,6 százalékról 26 százalékra mérséklik a munkáltatók oldalán – mondta Gref a Handelsblattban megjelent nyilatkozatában. (MTI)
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak