Nem a kormány, a trend segíti a GDP-t

Gazdaságkutatók szerint a 2004-es esztendő élénkülést hoz: a makromutatók javulnak idén, ám ezt a lakosság nem fogja érezni. A növekedést a multinacionális cégek határozzák meg, a magyarországi kis- és középvállalatok nehezebben tudnak visszakapcsolódni az élénkülő világgazdaságba.

2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Segíti a multik lendületét, hogy a világgazdaság három meghatározó térsége – az Egyesült Államok, Japán és az Európai Unió (EU) – kezd magára találni. Az Egyesült Államok tavaly beindult bővülése ha nem is lesz olyan robosztus méretű, mint az a tavalyi esztendő végén volt jósolható, a kiélezett elnökválasztási verseny ellenére is tartósnak ígérkezik.
Kutatóintézetek szerint az USA-ban 3,6–4,4 százalékos lesz a GDP növekedése 1,3 százalékos infláció mellett. Nem várható tehát konjunktúra, de éppen annyira javul a helyzet, hogy azt a benyomást keltse: a dolgok jó irányba indultak el. Felmérések szerint egyre tartósabbak lesznek a vállalati beruházások, a gyárak növelik kapacitásukat, mind több munkást alkalmazva. Az Egyesült Államok költségvetése ugyanakkor káosz: a különböző „háborús” fejezetek (Irak, Afganisztán), az egészségügyi programok és a közelmúltban bevezetett adócsökkentés költségei hatalmasak.
Bár Japán számára éves viszonylatban mindössze 1,6–2 százalékos gyarapodást prognosztizálnak a szakértők, a gazdaság vitathatatlanul kezd jobb képet mutatni. Beérhet az évekig tartó vállalati átszervezések gyümölcse: élénkülnek a beruházások és általában az üzleti élet. A fogyasztók hajlandók lesznek többet költeni, mert növekszik a fizetésük.
Az Európai Unió, azon belül is az eurózóna gazdasági növekedését a fiskális és monetáris politika gátolja. A fiskális expanziót a stabilitási és növekedési paktum szabályrendszere nehezíti, amely a GDP három százalékában korlátozza a költségvetési deficit felső határát. A hazánk számára legfontosabb uniós tagállam, Németország a „fő oka” a zóna lassú bővülésének. Az említett szigor a német gazdaságot érinti a legkedvezőtlenebbül, ennek ellenére néhány tartomány (Bajorország és Baden-Württemberg) kihúzhatja a csávából Európa legerősebb gazdaságát. Noha az EU keleti bővülését rögzítő csatlakozási szerződések május 1-jén lépnek hatályba, ez az aktus idén még nem fog lényegi hatást gyakorolni a közösség növekedési ütemére.
A világgazdaság legdinamikusabban növekvő régiója továbbra is Kelet-Ázsia lesz. A régión belül 2004-ben Kína GDP-je 7,5 százalékkal, Dél-Koreáé 4,7 százalékkal, Indiáé pedig hat százalékkal bővülhet.

***

Vonzó orosz piacok?
German Gref orosz gazdasági miniszter a gazdaság további liberalizálását és a bérek munkáltatói társadalombiztosítási terheinek csökkentését jelentette be. 2005-től a bérek társadalombiztosítási terheit 35,6 százalékról 26 százalékra mérséklik a munkáltatók oldalán – mondta Gref a Handelsblattban megjelent nyilatkozatában. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.