Összetűzés alakult ki a tüntetők egy csoportja és a rohamrendőrök között, miután utóbbiak lefogtak néhány tizenévest – köztük egy 10 év körüli kislányt –, akik átmásztak a kordonon a Szabadság téren a vörös csillagos szovjet obeliszk elbontását követelő tüntetés végén. A megmozduláson mintegy ötven-hatvan fő szállt szembe a nagy létszámban jelen lévő rendőri erőkkel. A közelharc során üveggel is megdobálták a készenléti egység tagjait. Mindezt megelőzően a demonstrálók tojásokkal célozták meg az egykori szovjet birodalom emlékművét, mivel 17 óráig nem érkezett válasz Mádl Ferenc államfőtől a tüntetés szervezőinek azon kérésére, hogy az államfő kezdeményezze az építmény lebontását, ellenkező esetben tiltakozásul mondjon le. Szemtanúk szerint az összecsapás után egy személyt elvezettek a rendőrök.
A demonstrációt vasárnap több civil szervezet és párt támogatta, többek között a Nemzeti Front, a Jobbik és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom. Budaházy György és a többi szónok azt követelte, hogy a szovjet megszállást jelképező, tiltott önkényuralmi jelképet is ábrázoló emlékművet szállítsák el, és egy olyan temetőbe helyezzék el, ahol szovjet katonák nyugszanak, valamint állítsák viszsza a Trianon-szoborcsoportot.
Emlékezés és indulatok
Vasárnap reggel ismeretlen tettesek vörös festékkel öntötték le és becsomagolták Churchill volt brit miniszterelnök városligeti mellszobrát. A tavaly felavatott szobrot már másodjára rongálták meg. Tegnap vörös festékkel mázolták be Székesfehérváron az antifasiszták emlékművét is.
Tiltott önkényuralmi jelkép viselése miatt szombaton a rendőrség előállította Vajnai Attilát, a Munkáspárt alelnökét. A fővárosi Szabadság téren, a szovjet „felszabadításra” emlékező rendezvényen a politikus ötágú vörös csillagot viselt, amelyet felszólításra sem volt hajlandó eltávolítani. Vajnait tiltott önkényuralmi jelkép viselése miatt korábban próbára bocsátotta a bíróság.
Magyarország „felszabadulására” emlékezett tegnap a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége a gellérthegyi Szabadság-szobornál. Hanti Vilmos elnök a „felszabadításért” külön köszönetet mondott az egykori Szovjetunió népeinek. A Honvédelmi Minisztérium mellett koszorút helyezett el több ország diplomatája.