Srebrenica szelleme kísért

Pataky István
2004. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népirtás történt 1995-ben a boszniai Srebrenicában. A jugoszláviai háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék hétfői ítélete két szempontból is rendkívül fontos. Egyrészt kitágította a genocídium néven közismertté váló jogi kategóriát, s immár nemcsak a teljes lakosság elpusztítására irányuló törekvést sorolja ebbe a körbe, hanem a lakosság egy részének a megölését is. Másrészt ismét feleleveníti a délszláv háborút, a Milosevics, Seselj, Karadzsics és Mladics nevével fémjelzett, fékevesztett szerb nacionalizmus tombolását. Nem volt olyan régen az a véres 1995-ös esztendő. De nem volt olyan régen 1987 sem, amikor bizonyos Szlobodan Milosevics, a Szerb Kommunista Párt vezetője egy tavaszi napon a koszovói Poljéban kijelentette: „Senki soha többé nem fogja bántani a szerbeket.” Gondolta volna-e bárki is akkor, hogy ez az alacsony, zömök ember elkötelezett hóhérainak segédletével lángba borítja a Balkánt? Hogy vérfürdőt rendez az ezredforduló Európájában? Utólag mindig felmerül a kérdés, nem voltak-e figyelmeztető jelei a készülő tragédiának. Nyilván voltak. De legyintettünk rájuk. A félrevezetett szerb többségnek pedig Milosevics, Seselj, Karadzsics, Mladics kellett: menetelt szép sorban utánuk.
Kilenc évvel vagyunk a srebrenicai népirtás után. A Milosevics-féle szocialisták fölött már eljárt az idő, a demokraták erőtlennek és bizonytalannak tűntek, jöjjenek hát a radikális nacionalisták. Jöjjenek az új Seseljek, ha már a régi rács mögé került. Például Tomiszlav Nikolics. Seselj belgrádi helyettese a legesélyesebb jelölt a júniusban esedékes szerb elnökválasztáson. Rémisztő hírek érkeznek a Vajdaságból. Terjednek a megfélemlítést célzó falfirkák, heti gyakorisággal gyalázzák meg a magyar temetőket, napi rendszerességgel szólnak rá a magyarul beszélő délvidékiekre, s egyre többször vernek meg vajdasági magyarokat csak azért, mert nem a „hivatalos” szerb nyelven kommunikálnak egymás között. Nagybecskereken a katolikus püspöki hivatal egy időre felfüggesztette a misézést, mert attól tartottak, hogy felgyújtják a templomot a magyar hívőkkel. Ugyanott a városházáról leverték a többnyelvű táblát. Zentán, Szabadkán ugyancsak voltak magyarellenes támadások. Egyelőre az sem egyértelmű, hogy ezek a szélsőséges akciók valóban az ismét feltüzelt szerb nacionalizmus eredményei, avagy tudatos háttérmunkáról van-e szó. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke korábban a szerb titkosszolgálatot gyanúsította meg azzal, hogy Szabadkán magyarellenes falfirkákat festett. „Aggasztó, hogy a hatalmi intézmények nem kívánnak vagy nem tudnak fényt deríteni az elkövetőkre. Ha a nyomozó szervek, ha a hírszerzés, a biztonsági információs ügynökség (a szerb titkosszolgálat – a szerző) nem tud fényt deríteni az elkövetőkre, akkor ők maguk az elkövetők. A szakszolgálat a múltban is végzett ilyen munkát” – mondta a vajdasági politikus, aki arra is emlékeztetett, hogy hasonló grafittik jelentek meg Szabadkán a kilencvenes évek elején, majd kiderült, hogy a milosevicsi titkosszolgálat szervezte meg a gyűlölködő feliratok felfestését.
Ismét fenyegetettségben élnek a délvidéki magyarok, s eközben könnyen egy szélsőségesen nacionalista politikus kerülhet az államfői székbe. Kell-e ennél több figyelmeztető jel ahhoz, hogy a magyar kormány érvényesítse az alkotmányban rögzített kötelezettségét? Az utóbbi két évben ugyanis az anyaország részéről nem történt más, mint a vajdasági magyarság látványos megalázása. Most, amikor napi rendszerességgel érik inzultusok a délvidékieket, talán mindenki előtt világossá válik, hogy nem valamiféle hirtelen felindulás késztette a Vajdaságban élő magyarokat az autonómia és a kettős állampolgárság követelésére. A vajdasági magyar pártok még 1999-ben elkészítették közös autonómiakoncepciójukat. A dokumentum három önrendelkezési formát tartalmaz: perszonális önkormányzat, területi önkormányzat és Vajdaság tartomány autonómiája. Az elképzelések gyakorlati megvalósulása terén évek óta alig van elmozdulás, a belgrádi parlament látványosan mellőzi a délvidékiek elképzelését. Az autonómia kérdésének hangsúlyos felvetésére eddig talán soha nem volt olyan kedvező politikai környezet, mint most, amikor Vojiszlav Kostunica miniszterelnök meghirdette a koszovói szerb autonómiát sürgető elképzelését, ami alig különbözik attól, amit a magyarok kérnek évek óta a Vajdaságban. A magyar kormány ennek ellenére agyonhallgatja az önrendelkezés kérdését, e téma nem került szóba Kovács László külügyminiszter Kostunicával folytatott minapi telefonbeszélgetésekor sem. Tapodtat sem lépett előre a kormány a magyar állampolgárság kedvezményes megszerzésének ügyében sem, annak ellenére, hogy az egyébként egymással éles politikai vitákat folytató vajdasági pártok példa nélküli egységben sürgették a kettős állampolgárságot. A kabinet félreérthetetlenül jegeli a kérdést, ma már a tárgyalásokat is kerüli ez ügyben. Ezt bizonyítja a Magyar Állandó Értekezlet soron következő ülésének állandó halasztása. A kormány tavaly nyáron még őszre ígérte a legközelebbi tanácskozást, ezt később februárra, aztán tavaszra, végül júniusra tolta. Közben az Országgyűlés – a kormánypárti szavazógép kifogástalan működésével – látványosan csökkentette a státustörvény súlyát, a határon túliak s így a délvidékiek körében is igen nagy népszerűségnek örvendő magyarigazolvány értékét. Mindeközben az anyaország vízumkényszert vezetett be a szerb-montenegrói állampolgárokkal szemben – az intézkedés csak fokozta a vajdaságiak elkeseredettségét, reményvesztettségét.
Tomiszlav Nikolics, a Szerb Radikális Párt elnökhelyettese egy minapi sajtótájékoztatóján felolvasta a pártelnök Seselj levelét, amelyben a hágai vádlott közli, bizonyos abban, hogy Nikolics győz a júniusi szerbiai elnökválasztáson. A szélsőséges politikus közölte: győzelme esetén megbuktatja a kormányt, s lehetővé teszi Milosevics körözött családtagjainak visszatérését Szerbiába. Déli szomszédunknál néhány hónap alatt olyan politikai légkör válhat uralkodóvá, amely semmiféle garanciát nem nyújt a vajdasági magyarok, általában a kisebbségek fizikai biztonságának szavatolására. Már most megkésett lenne a budapesti diplomácia brüsszeli és belgrádi fellépése a vajdasági helyzet stabilitásának megőrzése érdekében. Az autonómia egyértelmű támogatásának elmaradása és a kettős állampolgárság irányába tett konkrét lépések hiánya az anyaország részéről a magárahagyatottság érzését erősíti a szülőföldjükön fenyegetett délvidékiekben. Meddig és mire vár a magyar kormány? Egy újabb Srebrenicára?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.