Csak hatóanyagot írna fel az orvos

Az orvos nem írhatná rá a receptre a gyógyszer nevét, csak a hatóanyagét, így a patikában dőlne el, hogy a beteg milyen medicinát kap – tartalmazza a kormány részére készített egészségügyi minisztériumi előterjesztés.

2004. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alapvetően megváltoztatná az orvosok gyógyszerrendelési szabályát az egészségügyi minisztérium. Míg eddig konkrét medicinát írtak fel a betegnek, addig a jövőben csak egy hatóanyagnevet szerepeltethetnének a recepten, a gyógyszer márkanevét nem (ezt nevezik nemzetközi szabadnéven való rendelésnek). A lapunk birtokába került, „a gyógyszerpiac újraszabályozásának szakmai koncepciója” nevet viselő előterjesztést pénteken kapták meg véleményezésre a szakmai szervezetek.
Ha az elképzelés megvalósul, akkor például az eddig Tensiomin nevű vérnyomáscsökkentőt használó betegek receptjeire azt írnák: Captoprill, ám ezt a hatóanyagot további 5 másik készítmény tartalmazza. Ha az Aspirint is receptre adnák, akkor azt kellene a vényre írni, hogy Acidum Acetilsallicilicum, ami még 12 készítmény alapja.
*
A patikusnak mindig azt a gyógyszert kellene kiadnia a betegnek, amelyik a legolcsóbb. Ettől csak akkor térhetne el, ha az orvos – valamely különleges indok alapján – márkanéven rendelt, vagy ha a beteg vállalja, s az aláírásával külön igazolja, hogy a térítési díjkülönbség ismeretében is a drágább orvosságot kéri. Ahhoz, hogy ez a gyakorlatban is működjön, a receptek formátumát módosítani kellene – áll a kormány számára készült előterjesztésben. A minisztérium ezzel a változtatással a kereslet összetételét szeretné befolyásolni, azaz eltolni a forgalmat az olcsóbb szerek felé. Ezzel a társadalombiztosító kiadásai is csökkennének.
Komáromi Zoltán háziorvos lapunk kérdésére átgondolatlannak nevezte az ötletet. Mint mondta: egy-egy betegnek konkrét gyógyszert szoktak rendelni, a hatások, a mellékhatások és a hatásidő mérlegelésével. Az orvosságok a hatóanyagon kívül úgynevezett kísérőanyagot – például laktózt – is tartalmaznak. Szerinte az említett szabályozás mellett könnyen előfordulhatna, hogy laktózérzékeny beteg kap számára veszélyes gyógyszert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.