Országosan 7367 esetben fordultak panasszal a páciensek a betegjogi képviselőkhöz – derül ki a Betegjogi Koordinációs Tanács tavalyi évet értékelő adatainak most elkészült összegzéséből. 2003-ban leginkább a pszichiátriákon, a sebészeteken, a belgyógyászatokon és a háziorvosoknál kezelt betegek érezték úgy, hogy megsértették a jogaikat – derül ki a Medical Tribune című szaklap beszámolójából. A sorban a fogászat és a szülészet-nőgyógyászat következett. Az iskolai egészségügyi szolgálatokat egyetlen kritika sem érte, s a plasztikai sebészeti ellátással kapcsolatban is csak ketten fordultak a jogvédőkhöz.
A legtöbben az emberi méltósághoz való joguk sérelmét kifogásolták, őket követték azok, akiknek az egészségügyi ellátással volt problémájuk, illetve azok, akik úgy érezték, nem kapták meg a megfelelő tájékoztatást egy-egy beavatkozásnál. A legtöbb bejelentés a fővárosból érkezett.
A panaszok egyre emelkedő számából arra lehet következtetni, hogy a betegek mindinkább kezdik megismerni jogaikat. Azt, hogy joguk van az ellátáshoz vagy annak visszautasításához, az emberi méltósághoz, a megfelelő tájékoztatáshoz vagy ahhoz, hogy kérésükre betekintést engedjenek a dokumentációba.
Míg 2001-ben 4594-en, 2002-ben 5480-an keresték meg a betegjogi képviselőket, addig tavaly már több mint hétezren.
A jogvédők beszámolói szerint több esetben az orvosok tették fel a kérdést, hogy az ellátók jogaival ugyan ki foglalkozik, hiszen nem- egyszer kerülnek ők is megalázó helyzetbe.
Életveszélyes sérültje is van a Soroksári úti raktártűznek, több embert kórházba szállítottak