Május elsejétől legalább 500 eurót, azaz több mint 125 ezer forintot kell felmutatniuk a határon a Magyarországra érkező román állampolgároknak, köztük az ide látogató magyaroknak is.
Mint ismeretes – aktív diplomáciai lobbi eredményeként –, 2002-től Románia vízummentességet kapott az EU tagországaiba. A román kormány 2001. december 1-jétől példátlanul szigorú kiutazási rendeletet léptetett életbe: az unión kívülre napi 50, de legalább öt napra való, azaz 250 euróval kell rendelkezniük. Garanciaként, hogy a kiutazók nem jelentenek biztonsági kockázatot, elrendelték, hogy az uniós tagországokba tartóknak az összeg kétszeresével, azaz minimum 500 euróval és többek között menetjegygyel, szállásigazolással és biztosítással kell rendelkezniük. Csatlakozásunk után ezt a feltételt kell teljesíteniük a hazánkba utazóknak is – mondta el lapunknak Orodán Sándor, a határőrség szóvivője.
Úgy tudjuk: a rendelkezések kijátszására egyre nagyobb bevételeket hozó iparág jött létre. Igen jól kereshetnek például azok a szemfüles buszvezetők, akik az ellenőrzés idejére kölcsönzik utasaiknak a fejenkénti ötszáz eurót, amiért 20–30 euró kamatot kérnek. Mások azért kapnak pénzt, hogy a megfelelő időben – azaz az általuk már lefizetett román határőr szolgálatakor – jelentkezzenek kilépésre.
A szóvivő a fentiekkel kapcsolatban azt is kifejtette: sok román állampolgár nincs tudatában annak, hogy százezer forintos büntetést és többéves kitiltást kockáztat az, aki az engedélyezettnél tovább tartózkodik vagy illegálisan dolgozik hazánkban. Tavaly október óta ugyanis a délkeleti szomszédunktól turistaútlevéllel érkezők félévente összesen 90 napot tölthetnek Magyarországon. Közülük igen sokan kerülnek bajba, miközben azt állítják: nem tudtak a változásról. Ami alig hihető, hiszen eddig százezer darab kétnyelvű szórólapot osztottak szét a határon, a romániai médiumokat közleményben tájékoztatták.
Korábban a román állampolgárok egyszerre harminc napot tölthettek Magyarországon, ami azt jelentette, hogy – főleg az illegális munkavállalók – gyakran épp csak átlépték a határt és máris fordulhattak. Egy idő után azonban rájöttek, hogy a határátlépést igazoló pecsétért nem kell elutazniuk, elég csak az útleveleiket elküldeniük maguk helyett, amire egyik-másik határőr rányomta a pecsétet.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő