Fenntartott libanoni ellenállás

Négy évvel ezelőtt, 2000. május 25-én vonult ki az izraeli hadsereg hazám déli részéről. Bár a függetlenség napjáról is nagy ünnepségekkel emlékezünk meg, ez utóbbi dátum talán mégis kedvesebb számunkra – jelentette ki lapunknak Libanon Budapestre akkreditált nagykövete. Houssein Moussawi elmondta: amíg Izrael nem vonul ki az ország utolsó négyzetméteréről, a Sebaa-farmokról, addig fenntartják az ellenállást, ám a katonák távozásával a fegyverek is el fognak hallgatni.

2004. 05. 26. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valaha Libanon Franciaország gyarmatának számított. Milyen a kapcsolat a nagyhatalommal?
– Valóban francia mandátumterület volt a hazám, s november 22-e, függetlenségünk napja, az ország egyik legfontosabb ünnepe. Párizs azonban viszonylag könynyen elengedett minket, s mára kiváló kapcsolatokat építettünk ki a franciákkal. Nem érezzük úgy, hogy ellenségek távoztak tőlünk 1943-ban. Nem is érezhetjük, hiszen Franciaország megkülönböztetett figyelemmel kíséri sorsunkat, gazdasági és kulturális téren is támogat minket. Azt sem felejtjük el, hogy a háború idején minden libanoni menekültet tárt karokkal fogadtak. Összefoglalva: Franciaország baráti szövetségesünk. Izrael azonban erőszakkal foglalta el az országunkat, s fegyverrel kellett kiűzni innen, így érthető, hogy ezt az eseményt jobban megünnepeljük.
– Bár a háborúnak vége, a libanoni–izraeli szembenállás máig tart. Elképzelhető, hogy a közeljövőben pontot lehet tenni a viszály végére?
– Izrael továbbra is megszállás alatt tartja Libanon egy kicsiny részét, a Sebaa-farmokat. Addig nem fogjuk beszüntetni az ellenállásunkat, amíg minden egyes négyzetméter libanoni földet el nem hagynak a katonák. Ez persze nem jelenti azt, hogy háborút kezdenénk ellenük, de minden eszközt felhasználunk a felszabadulás érdekében. Egy háborúban mindenképp veszítenénk, hiszen ellenfelünk a Közel-Kelet legnagyobb katonai hatalma. Az ellenállást azonban fenntartjuk, s erre nagyon büszkék vagyunk. Nem egyedül a Hezbollah vesz részt a harcban, de majdnem az összes libanoni politikai pártnak van benne része. Mára a fegyveres fellépés a Hezbollahra maradt. Ez a kiváló, igen bölcs szervezet soha nem támad civil lakosokat, kizárólag a megszálló hadsereg katonái ellen harcol. Ezt a nemzetközi jog is támogatja. Mindössze egy alkalommal tettek kivételt a harcosok, amikor Izrael rakétatámadást intézett a kánai ENSZ-épület ellen. Akkor 110 libanoni civil halt meg, s válaszképp a Hezbollah is civileket támadott. Ám ez volt az egyetlen eset. Végül sikerült kiharcolni az izraeli csapatok távozását, ez pedig hatalmas dolog, egy gyenge és kicsi ország óriási sikere!
– Mi történik akkor a Hezbollahhal, ha Izrael távozik a Sebaa-farmokról?
– Ha nincs megszállás, nincs ellenállás sem. Ennélfogva a Hezbollah sem folytatja majd a harci cselekményeket, hanem azt az utat járja, mint egy hagyományos politikai párt. Az átalakulás egyébként már elkezdődött, a dél-libanoni önkormányzati választások során mindenhol az ő embereik nyertek, és a bejrúti parlamentben is vannak képviselőik. A Hezbollah ugyan harcol, ám emellett iskolákat és kórházakat épít, támogatja az oktatást, a szegények megsegítését. A megszállás végeztével csak még jobban fog koncentrálni a politikai és szociális feladatokra, mivel a fegyverek elhallgattak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.