Elképzelhető, hogy Romániában megtiltják a veszélyes anyagok éjszakai szállítását – jelentette be Miron Mitrea közlekedési miniszter tegnap, egy nappal a Buzau megyei katasztrófa után. A miniszter hozzáfűzte: Adrian Nastase elnökkel már tárgyalt az ügyről és arról, hogy a szerencsétlenség bekövetkeztéhez az éjszakai időpont is hozzájárulhatott.
Mint arról beszámoltunk, az E85-ös úton haladó, húsz tonna ammónium-nitráttal megrakott teherautó Mihailesti községben az árokba borult és kigyulladt. A forgalom feltorlódott, a jármű köré segíteni akaró falubeliek gyűltek. A tűzoltók éppen csak nekiláttak a lángok oltásának, amikor a kamion felrobbant. A detonáció tizenhét embert – tűzoltókat, falubelieket, újságírókat, utasokat – darabokra tépett, ötnek közülük még nem sikerült megállapítani a személyazonosságát. A miniszter elmondta: a veszélyes anyagok kilencfokozatú listáján az ammónium-nitrát az ötödik helyen szerepel. Ezért ami történt, az gyakorlatilag lehetetlen, hiszen ez a fajta műtrágya csak akkor robban, ha alágyújtanak.
A detonáció helyén egy 12 méter mély és negyven méter átmérőjű kráter keletkezett, hat autó darabokra szakadt, a házak teteje a rájuk hulló roncsdaraboktól sérült meg, az épületek falán pedig repedések keletkeztek, a légnyomás két magasfeszültségű villanyoszlopot kitépett a helyéről. A robbanást a 27 kilométerre lévő Buzauban is érezték, egy földrengésjelző állomás pedig a Richter-skálán 3-as erősségű földmozgást érzékelt. A közelben tartózkodóknak esélyük sem volt a túlélésre. A robbanás erejére jellemző, hogy az egyik közeli szőlősben letépett emberfejre és karra bukkantak, a szerencsétlenül járt riporterek egyikét pedig csak a kezében szorongatott mikrofon segítségével tudták azonosítani.
Az Evenimentul Zilei kételkedik: valóban ammónium-nitrátot szállított-e a szerencsétlenül járt kamion. A lap emlékeztet arra, hogy hónapok óta írnak a közutakon közlekedő, kerekeken gördülő bombáknak nevezett járművekről.
Robbanás csak nagy hőmérsékleten. A műtrágya alapanyagaként használt ammónium-nitrát zárt térben – például dobozokban – csak 160 Celsius-foknál magasabb hőmérsékleten robban fel. Ha kigyulladt, barnás színű, légutakra veszélyes gázok keletkeznek – tájékoztatta lapunkat Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Az égő ammónium-nitrátot vízzel lehet oltani.