Kovács László külügyminiszter tegnap bejelentette: kormánya nevében levélben fordult az ENSZ főtitkárához, Biztonsági Tanácsához (BT) és az európai külügyminiszterekhez, amelyben ismerteti Magyarország Irakkal kapcsolatos aggályait, valamint javaslatot tesz egy BT-határozat tartalmára.
A miniszter lapunk érdeklődésére hungaricumnak nevezte a kezdeményezést, utalva arra, hogy szerinte eddig egyetlen konkrét javaslat sem érkezett az ENSZ-hez ebben a kérdésben. A levélben azt kérik, hogy a nemzetközi szervezet felügyelje az iraki hatalomátadást, erősítse meg az ideiglenes kormány legitimitását, és adjon mandátumot a nemzetközi erők iraki tartózkodásához – közölte Kovács László. Hozzátette: azt is felvetik, a BT-határozat segítse elő, hogy a lehető legtöbb ENSZ-tagállam vegyen részt a konszolidációs folyamatban.
*
Kovács László Colin Powell amerikai külügyminiszternek is levelet írt, amelyben tájékoztatást kér az iraki fogolykínzásokról, és sürgeti a bűnösök felelősségre vonását, komoly garanciákat kérve arra, hogy ilyen többet nem fordulhat elő. A szégyenletes akciókhoz semmi közünk, hiszen nem is amerikai parancsnokság alatt veszünk részt az iraki rendezésben – jelentette ki a politikus. Kovács ugyanakkor nem kötötte a magyar katonák esetleges kivonásához az ENSZ-mandátum megszületését. Mint elmondta, a magyar misszió addig marad Irakban, amíg szükség van a munkájára, az azonnali kivonulás ugyanis „a demokratikus rendezéssel ellentétes hatást váltana ki, és véres, kaotikus helyzet alakulhatna ki” az arab országban.
A magyar álláspontot három tényező befolyásolta: a koalíciós erők elleni támadások számának növekedése, az iraki foglyok megkínzásáról kiszivárgó hírek, és a stabilizáció tervezett menetrendje – fejtette ki Kovács László.
Kérdésünkre a tárcavezető megjegyezte: jó lenne, ha az ENSZ-mandátum az iraki hatalomátadásig, június 30-ig megszületne, és nem számolnak azzal, hogy ez nem sikerül. Medgyessy Péter is ezt az álláspontot képviseli majd washingtoni tárgyalásain – fűzte hozzá Kovács László, aki állította: nem érkezett felkérés az iraki magyar kontingens külszolgálatának meghosszabbítására az Egyesült Államoktól.
Örvendetes, hogy a Fidesznek sikerült elérni, hogy a magyar kormány lépéseket tegyen az ENSZ iraki szerepvállalása érdekében – közölte lapunkkal Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője.
A politikus szerint ez az egyetlen megoldás az iraki helyzet rendezésére, ám amennyiben nem sikerül, június 30-án haza kell hívni katonáinkat. Kulcskérdés, hogy „változik-e a zászló” Irakban, mert a jelenlegi állapot erkölcsileg tarthatatlan – szögezte le a képviselő.
Az MDF szintén magáénak tudja a kormány által felvázolt javaslatot. Gémesi György, a fórum alelnöke közölte: pártja örömmel vette, hogy a kabinet magáévá tette indítványukat, amely szerint Irakban az ENSZ-nek kellene átvennie a felügyeletet. Ez azonban nem váltja ki az MDF határozott álláspontját, hogy a magyar katonáknak minél előbb, sértetlenül haza kell térniük Irakból – jelentette ki Gémesi.
Forgó köpönyegek, lassú kihátrálás
2003. február 12., Medgyessy Péter: „Őszintén szólva bárhogyan is vélekedjünk, egy ponton túl nyilvánvalóan ki fog derülni, hogy van valódi fegyverraktár Irakban.”
2003. október 17., Kovács László: „… adott esetben az ENSZ-felhatalmazás nélküli katonai akció is jobb, mint tétlenül várni Huszein fegyverkezésének tragikus következményeit.”
2004. január 21., Kovács László: „Katonai erőt csak végső esetben célszerű használni, és ezt lehetőleg el kell kerülni. Ez az erőszak ugyanis a terroristák eszköze…” (Szocialista Internacionálé-konferencia)
2004. május 11., Kovács László: „Az MSZP a leghatározottabban elítéli az iraki hadifoglyok kínzását, de a kivonulás erre nem válasz…”
2004. május 17., Szent-Iványi István (SZDSZ): „Illuzórikus feltételezés, hogy június 30-ig elérhető az ENSZ részvétele az iraki rendezésben. A Fidesz színjátékba kezdett, amely belpolitikai célokat szolgál.”
2004. május 17., Kovács László: „… szükséges egy új ENSZ BT-határozat, amely legitimitást ad a koalíciós erők további jelenlétének (…) és szentesíti a június 30-ig végrehajtandó hatalomátadást.”
Vezércikk a 7. oldalon