Marad a családipótlék-rendszer

Mégsem alakítja át jövőre a családi pótlék és a gyermekek után járó adókedvezmény rendszerét a kormány, noha számos javaslatot dolgoztatott ki ezzel kapcsolatban. Több szociális juttatásban viszont változás várható 2005-től.

2004. 05. 11. 19:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A családi pótlékkal és az adókedvezménnyel kapcsolatban valóban nem várható jövőre radikális változás – erősítette meg Tóth Judit, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Hozzátette: az átalakítás azonban továbbra is szerepel a kormány hosszabb távú elképzelései között.
A szaktárca azt tervezte, hogy a családi pótlék összegét a gyermek életkora szerint is differenciálja. Az egyik javaslat szerint a legnagyobb összeg a legkisebbek után járna, s a gyermek életkorának előrehaladtával csökkent volna a pénz. A másik elképzelés szerint 2–6 éves kor között kapnák a családok a nagyobb támogatást. Ezt a minisztériumban azzal indokolták, hogy kisgyermekkorban az anya kieső jövedelme miatt jelentősen nő a gyermekszegénység kockázata. (Jelenleg az ellátás összege aszerint változik, hogy hány gyerek található a családban, illetve, hogy egy vagy két szülő neveli-e őket.) A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) elhibázottnak tartja, hogy az életkor előrehaladtával csökkenjen a családi pótlék összege. – Egyértelmű, hogy minél idősebb a gyermek, annál többe kerül – hangsúlyozta Kormosné Debreczeni Zsuzsa, a NOE ügyvezetője.
A családi adókedvezménnyel kapcsolatban az egészségügyi-szociális vezetés kifogása az volt, hogy alacsony jövedelmük miatt azt sokan nem tudják igénybe venni. Felvetődött, hogy jövedelemlimithez kötnék a kedvezmény igénybevételét, illetve, hogy pénzbeli ellátásként kapnák meg az összeget azok, akik alacsony jövedelmük miatt nem tudnak élni vele. Az egészségügyi minisztérium számításai szerint 140 milliárd forintba kerülne, ha minden család maximálisan kihasználná a kedvezményt. Miután jelenleg csak 60 milliárdot fordítanak e célra, ez előrevetíti, hogy ebből a tervből egyelőre nem lesz semmi.
Harrach Péter, az Orbán-kormány szociális minisztere szerint egyértelmű, hogy a jelenlegi kormány hosszú távú terve megszüntetni az adókedvezményt, ezt jelzik azok a kijelentések, amelyek több szociális juttatás forrásának összevonásáról szólnak.
Változás várható viszont jövőre a közel 800 ezer gyermek után járó rendszeres gyermekvédelmi támogatásban. Ez a juttatás jelenleg azon gyermekek után jár, akiknek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum összegét, azaz a 23 200 forintot. A fő változás jövőre az lenne a szaktárca javaslata szerint, hogy egyedülálló szülők esetében 10-15 százalékkal megemelnék a jövedelemlimitet. A tervek szerint a 75 évesnél öregebb, egyedül élő idősek emelt összegű időskorúak járadékára lennének jogosultak, a súlyosan fogyatékos személyt ápolók pedig emelt összegű ápolási díjra. Számos szociális ellátásnál változás lesz, hogy összege, illetve a jogosultság jövedelmi határa nem a nyugdíjminimumhoz kötődne. Egy új viszonyítást, szociális minimumot vezetnének be, ám ennek pontos számításáról még nem döntöttek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.