A Legfőbb Ügyészség utasítására a vám- és pénzügyőrség azonnali hatállyal megszüntetett minden olyan nyomozást, amelyet az EU-ból származó áruk csempészete és vámorgazdasága miatt indított. A csatlakozás után ugyanis a vámunió miatt az EU-s tagállamokból származó árukat már nem lehet csempészni, tehát már nem büntetendő cselekmény. Bár az elkövetés idején mindez még bűncselekménynek számított, most legalább ezer olyan csempész és orgazda szabadul meg a felelősségre vonástól, aki az elkövetéskor számításba vette a csatlakozás után érvényessé váló szabályozást. A Népszabadság értesülései szerint az eljárások megszüntetésével az államkassza csaknem tízmilliárd forinttal rövidül meg.
Háromszázharminc csempészeti és vámorgazdasági ügyben szüntette meg az eljárást a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) a Legfőbb Ügyészség utasítására – tájékoztatta lapunkat Sipos Jenő szóvivő. Hozzáfűzte: visszavontak 48 elfogatóparancsot, és megszüntettek 19 jogsegély-kezdeményezést, azaz a külföldi társhatóságoktól már nem kérik a külföldi elkövető adatait. A szóvivő elmondta: 136 ügyben lefoglalt árut kell visszaszolgáltatniuk a csempészeknek, akiknek a törvény értelmében csak a közterheket – azaz vámot, adókat – kell megfizetniük. A lefoglalt és most visszaszolgáltatandó áruk között van élelmiszer, csokoládé, rágógumi, húsipari termékek, műszaki cikkek, de csempészett autó is, amit néhány hete vagy – külföldi, szervezetten dolgozó elkövetők esetén – akár fél éve is a VPOP raktáraiban őriznek. A hatóság csaknem ezer, csempészettel vagy orgazdasággal gyanúsított személy ellen szüntette meg az eljárást.
Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője lapunknak elmondta, ez nem amnesztia, hanem jogértelmezés: a csatlakozás óta az uniós jogszabály elsődleges a nemzeti szabályozással szemben. Mint mondta, a csempészetet és vámorgazdaságot csak vámárura lehet elkövetni, ezért ejteni kell a vádat a vádemelési szakban lévő ügyekben, s meg kell szüntetni a bírósági eljárást és a nyomozásokat is.
Az ügyészség jogértelmezése teljesen rendjén való – nyilatkozta az MTI-nek Bárándy Péter igazságügy-miniszter. Hozzáfűzte: a büntető törvénykönyv szerint ha az ügyek elbírálásakor hatályban levő új rendelkezés szerint a cselekmény már nem büntetendő, akkor az új törvényt kell alkalmazni.
Magyarország EU-csatlakozásával a közösségen belüli termék nem vámáru, azzal kapcsolatban nem vetődhet fel a csempészet, hiszen maga a közösség vámuniót alkot.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban