Aki legyőzte Adolf Eichmannt

Nem vagyok nácivadász. Amikor a Moszad egyik ügynökeként elkaptam Adolf Eichmannt, csak a parancsot teljesítettem – jelentette ki lapunknak Peter Z. Malkin, aki attól vált világhírűvé, hogy főszerepet játszott a Buenos Airesben bujkáló náci háborús bűnös elrablásában. A Simon Wiesenthal Központ „nácivadászatáról” azonban elmondta, azzal semmilyen kapcsolatban nem áll.

2004. 06. 10. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról lapunk is beszámolt, a híres nácivadász, Simon Wiesenthal munkatársaival együtt egy utolsó nagy megmozdulást szervezett a közelmúltban. Ennek keretében meg akarják találni a még máig élő és bujkáló nácikat, akiket később bíróság elé állítanak, és elítéltetnek. A nyomravezetőnek tízezer eurót ajánlottak fel, amelynek következtében sok helyen, például Románia egyes területein százával jelentették fel egymást az emberek. Peter Malkin azonban viszszautasította, hogy őt bármilyen kapcsolatba hozzák a Wiesenthal- központtal. Elismerte ugyanakkor, hogy a nem hivatalos szervezet sokszor helyes utat követ. Szerinte minden náci bűnöst el kell fogni, függetlenül attól, hogy hány éves. „Ezek az emberek gyilkosok, a bűn pedig bűn marad az évek múltával is” – mondta.
Adolf Eichmannt Jeruzsálemben halálra ítélték, miután az izraeli kommandónak sikerült kicsempészni őt Argentínából. Malkin annak idején hosszú napokat töltött együtt a zsidók kiirtásának egyik legfőbb felelősével, s ezalatt sok mindent megtudott Eichmannról. „Ő volt az, aki hatmillió zsidót és ötmillió egyéb nemzetiségű embert küldött a halálba. Erre nincsenek szavak, ez sokkal több annál, hogy ő gonosz ember volt vagy sem. Az viszont bizonyos, hogy amit tett, azért tette, mert szerinte ez volt a leghasznosabb Németországnak” – mondta Malkin. Hozzátette, Eichmann katona volt, aki azt a feladatot kapta, semmisítse meg a zsidókat, és ezt végrehajtotta. Ennélfogva egyáltalán nem érzett szégyent vagy megbánást a beszélgetések során, jegyezte meg az egykori Moszad-ügynök. Azt is kiemelte, hogy Eichmannon soha nem érezte, hogy gyűlölné a zsidókat, sőt, inkább szimpátiával fordult feléjük, valamilyen szinten még héberül is beszélt. Azt azonban biztosra vette, hogy a náci vezér szerette a „munkáját”, s abban tökéletességre törekedett.
Peter Malkin elmondta, Eichmann megtalálása sokat segített abban, hogy Izrael azzá váljon, amilyen most. A kalandos emberrablás s az azt követő per világszenzációt jelentett, az újságok és televízió-társaságok hónapokon keresztül foglalkoztak az Eichmann-ügy-gyel. A volt moszados szerint azért tartották a témát a köztudatban, mert ez nemcsak a zsidókat vagy Izraelt érintette, hanem minden embert. „Az ötmillió meggyilkolt nem zsidó közül rengetegen németek voltak” – mutatott rá az ügy nemzetközi jellegére Malkin.
Elmondta, hogy az Argentínában bujkáló háborús bűnös megtalálását az akkori államfő, David Ben Gurion kérte a Moszadtól személyesen. A kis csoport minden tagját az akció egy-egy elemére képezték ki, s sokat gyakoroltak, hogy minden olajozottan működjön. Malkin feladata egyszerűen az volt, hogy megragadja a munkából hazatérő Eichmannt, és betuszkolja egy autóba. Eközben azonban egy szó sem hagyhatta el a volt náci vezető száját, mivel a tervezett helyszín közvetlen közelében egy rendőrőrs volt.



Vádak az arabok ellen. Nagyon szomorú, hogy szenvednek a palesztinok, ám ezt a saját vezetésük okozza, s nem Izrael – mondta Peter Z. Malkin arra a felvetésre, hogy az arabok szerint ugyanazt teszi Izrael a palesztinokkal, mint egykor a nácik a zsidókkal. Támadta ezzel kapcsolatban az arab államokat, amelyek szerinte csak fegyvereket vásárolnak palesztin testvéreiknek, ahelyett, hogy befogadnák a menekülteket, és szociális intézkedéseket hajtanának végre. Úgy vélte, az arabok egyszerűen nem tudják, mi a demokrácia, s emiatt lehetetlen megegyezni velük. Aláhúzta, hogy öt éven belül az egész nyugati világ az iszlám ellen fog harcolni. Az arabokra hárította a felelősséget a kialakult viszály miatt, szerinte ugyanis ők azok, akik nem adnak esélyt a békés egymás mellett élésre. Kijelentette, az izraeli kormány „minden lépésével egyetért”, csak az oktatás területén tehetne többet: megtanítani a palesztin gyerekeknek a demokráciát. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.