Elkerülhetetlen volt az iraki tragédia

Elindult Irakba a Nagy Richárd szakaszvezető halálának körülményeit vizsgáló magyar szakértői bizottság. A grémium vezetője elutazása előtt Szolnokon bemutatta azt a járművet és azt a védőöltözetet, amelyben a magyar katona halálosan megsebesült. Nagy Richárd holttestét várhatóan vasárnap éjfélkor hozzák haza. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte: a parlamentnek ősszel állást kell foglalnia, maradnak-e katonáink Irakban.

2004. 06. 19. 20:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem voltak páncélvédő lemezzel felszerelve azok a BTR harci járművek, amelyek egyikén csütörtökön halálos sebet kapott Nagy Richárd, az iraki magyar szállítókontingens katonája – tudta meg lapunk. A magyar hadvezetés szerint azonban ezzel a védelemmel sem lett volna elkerülhető a magyar katona halála. A védőlemezeket ugyanis főként RPG-rakéták ellen szokták felszerelni a járművekre, de a katonák mindegyike ilyen védelem esetén sem tartózkodott volna zárt járműben. Nagy Richárd a konvoj elején haladó BTR búvónyílásában állt, mert az volt a feladata, hogy állandó biztonsági felderítést végezzen az út során. Keresztúry László, a szolnoki vegyes ezred parancsnoka tegnap be is mutatta ezt a járművet a sajtónak. Közölte: a katonák csak hagyományos harc esetén ülnének a BTR-ben, de a gerillaharc miatt szükség van olyan fegyveresekre, akik állandóan körbetekinthetnek az úton a szállításnál.
*
A tragédiában az is szerepet játszhatott, hogy a konvoj a felderítői jelentéseknek megfelelő parancs értelmében csak 60 km/óra sebességgel haladt, miközben általában legalább 80 km/órával közlekednek a járműoszlopok.
Isaszegi János dandártábornok, az esetet kivizsgáló magyar szakértői bizottság vezetője szerint a halálos sebesülést azért nem tudta megakadályozni a védőmellény sem, mert Nagy Richárd fegyvert tartott a kezében, és így a hóna alatt eltalálhatta az egyik repesz. A robbantást információink szerint egy házi készítésű pokolgéppel követték el, amelynek egy T–72-es, 125 milliméteres lövedék volt a magja. Isaszegi János egyelőre arról nem nyilatkozott, hogy a magyar katona halálát okozó szerkezetet hogyan álcázták. Az amerikaiak előzetes jelentése szerint a magyar kontingens szerda este hallgatta meg a felderítők beszámolóját, majd 9 óra 25 perckor hagyta el az al-hillahi tábort. A menetoszlop elején a korábbi hírekkel ellentétben nem BTR, hanem egy terepjáró haladt, és a robbanás után a konvojparancsnok felszólította
az első három járművet, hogy gyorsítson, a többit pedig megállíttatta, hogy kikerüljenek a tűzzónából. Ezt követően katonák biztosításával tartotta életben Szabó Sándor orvos-alezredes a sebesültet, amíg elszállították Bagdadba.
Isaszegi János vezetésével tegnap a honvédség AN–26-os szállítógépével elindult az ügyet kivizsgáló négytagú magyar bizottság Irakba, amely vasárnap érkezik vissza Magyarországra. Információink szerint ezzel a repülővel hozzák haza Nagy Richárd holttestét is. A vizsgálatot végző szakembereket kedden meghallgatja a parlament honvédelmi bizottsága is. Keleti György, a bizottság szocialista elnöke lapunknak elmondta: a meghallgatás tájékozódó jellegű lesz, ez alapján a pártok eldönthetik, hogy milyen politikai következményei lesznek az esetnek. Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője tegnap kiemelte: korai még következtetést levonni az első jegyzőkönyvből.





Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.